DOLAR 17,8422 -0.17%
EURO 18,4444 0%
ALTIN 1.026,92-0,26
BITCOIN 4264672,50%
Adıyaman
34°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

“YEREL BASIN AYAKTA KALMALI”

“YEREL BASIN AYAKTA KALMALI”

ABONE OL
29 Nisan 2020 18:15
“YEREL BASIN AYAKTA KALMALI”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik, yerel basının sıkıntı yaşadığını önlem alınmaması durumunda ayakta kalmakta zorlanacaklarını belirtti.

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan 9 İl’in Gazeteciler Cemiyetlerinin oluşturduğu Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu olarak; Yerel Gazetelerin, Radyo ve TV’lerin yaşadığı dar boğazı aşmaları ve ayakta kalmaları için, merkezi hükümet ve yerel yönetimlerin dikkatini çekmek için basın açıklaması yaptı.

Çelik, yaptığı açıklamada Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında ülkemizde alınan tedbirleri takdirle izliyor ve desteklediklerini belirterek “ Virüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler, birçok sektörde olduğu gibi medya alanında da olumsuz etkiler yarattı. Basın İlan Kurumu (BİK) Yönetim Kurulu sahada riskli şartlar altında çalışan gazetecilere ve yayınlarını aksatmadan sürdüren basın kuruluşlarına destek olmak amacıyla, 23 Mart 2020 tarihinden bir dizi kararlar alındı.  Kurum Şube Müdürlüklerinin görev alanında bulunan, merkez ve ilçelerde yayımlanan gazetelere ait nüshaların ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar ilgili Şube Müdürlüklerine haftalık periyotlarla gönderilmelerine imkân sağlandı.  Kısa çalışma ödeneği kapsamında gazetelerin kadrosunda görev yapan fikir işçileri, İŞKUR Müdürlüklerinin izni ölçüsünde gazetelerin asgari kadrosunda tam ve eksiksiz olarak çalışmış kabul edildi. Gazetelerden ilgili mevzuat uyarınca aranılan fiili satış adedine (baskı-bayi-abone vs.) ilişkin düşüşler, 23 Mart 2020 Pazartesi tarihinden itibaren mücbir sebep kapsamında değerlendirilecek. Kurumumuz görev alanında kurumun bilgilendirilmesi şartı ile aynı yayın yerindeki resmi ilan yayınlama hakkına haiz gazetelerin, aralarında yazılı olarak yaptıkları mutabakat doğrultusunda dönüşümlü yayın yapmalarına imkân sağlandı. Kurumumuzdan borç para almış olan gazetecilerin borç tahsil işlemleri talepleri halinde üç ay süreyle ertelendi. Alınan bu kararlar olumlu ve yerindedir” dedi.

Alınan bazı tedbirlerin yeterli olmadığına dikkat çeken Çelik, “ Gazetelerin en önemli gelir kaynağı resmi (ihale) ilanlarıdır. Bu süreçte bu gelir kaynağında büyük oranda düşüşler yaşandı. Hükümet, bu kapsamda kısa çalışma ödeneği, SGK ve vergilerin ertelenmesi gibi kararlar aldı. Ancak adı üzerinde erteleme, biz bunu birkaç ay sonra da olsa ödeyeceğiz. Maaş, SGK primleri, kira, elektrik, su, doğalgaz, internet, ajans gibi sabit gider kalemlerimiz hanemizden eksilmiyor. Örneğin Mart’ta ödenen Şubat ayı SGK primlerindeki yüzde 6+5 indirim oranı uygulanmaması düşündürücüdür” şeklinde konuştu.

Çelik, gazetecilerin ayakta kalabilmeleri için bazı önerilerde bulundu.  Gazeteciler Federasyonu tarafından verilen öneriler şöyle:

  • BİK’in böylesi olağanüstü bir süreçte gazetelerden aldığı yüzde 15 komisyon oranından indirime gitmesi,
  • BİK’in tarafından Ankara, İstanbul, İzmir’de basın kuruluşlarını faydalandırdığı faizsiz kredilerden Anadolu basınının da kapsama dahil edilmesi,
  • Devletin gerek SGK primleri ve vergilerde ötelemenin yerine, kalıcı bir indirime gitmesi
  • Gerek yerel idareciler, kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin de yerel basının ayakta kalmasına ve gelişmesine katkı sunacak projelerde öncelik sağlaması,
  • İthalatın neredeyse durma noktasına geldiği ve dövizin de yükseldiği bu dönemde özellikle kağıt ve kalıp ücretlerinin artması dikkate alınarak, söz konusu kalemlerin gümrük ve sair vergilerden muaf tutulması.
  • Yerel Gazetelerin güçlendirilmesi ve kamu harcamalarının denetim altında tutulması için, ihalelerin doğrudan temin usulü ile yapılmasının önüne geçilmesi. Kayyım uygulamalarının yoğun olduğu bölgemizde, ihaleler aciliyet gerekçesi ile davet veya doğrudan temin usulü ile yapılmakta, ilana çıkılmamaktadır. Bu durum yerel gazeteleri olumsuz yönde etkilemektedir.
  • Radyo ve TV’lerin ödemesi gereken geçmiş dönem frekans bedellerinin takibe düşürülmeden ertelenmesi.
  • Telif hakları konusunda meslek birliklerinin acımasız takibine düşen ve icra avukatları tarafından haczedilen TV-Radyoların telif haklarından kaynaklanan mağduriyetinin giderilmesi.
  • Türksat uydu kiralarının düşürülmesi

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.