DOLAR 17,9683 0.28%
EURO 18,2848 0.19%
ALTIN 1.024,150,23
BITCOIN 428748-0,99%
Adıyaman
35°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Uslu “Adıyaman Hak Ettiği Yere Gelecek”

Uslu “Adıyaman Hak Ettiği Yere Gelecek”

ABONE OL
17 Ekim 2020 18:24
Uslu “Adıyaman Hak Ettiği Yere Gelecek”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu,  TRT GAP Diyarbakır Radyosu canlı yayınına telefonla bağlanarak 6. Bölge teşvik paketini değerlendirdi.

Sunuculuğunu Arzu Duraner’inyaptığı “Yöremizden” programına konuk olan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu programda, AdıyamanSanayi Geliştirme Merkezi, Oda’nın faaliyetleri ve son olarak Cumhurbaşkanlığı’nın 21 Ağustos 2020 tarihli kararıyla 5. Bölge teşvik sisteminden yatırımlarda 6. Bölge destek paketi kapsamına alınan Adıyaman’ın durumuna ilişkin genel bir değerlendirme yaptı.

Programda Adıyaman’ın tarihi, turizmi ve sektörel yapısı hakkında bilgi veren Başkan Uslu, “Adıyaman’ımız doğu-batı arasında köprü vazifesi gören şirin bir kentimiz. Adıyaman hiçbir zaman devletine karşı tavır takınmamış, bayrağını sahiplenmiş Anadolu’nun huzur kentidir. Aynı zamanda tarım kentidir.İlimizde 40 bin aile tarımla iştigal eder.Bunun yanında tarıma dayalı sanayimizde iyi bir yere gelmiş sayılır. Bir taraftan da Adıyaman’ımız Safvan Bin Muattal hazretlerinin diyarı. İnanç turizmi açısından son derece önemsediğimiz bir değere sahiptir. Diğer taraftan dünyanın 8. Harikası olarak nitelendirilen Nemrut’umuz, Cendere Kommagenekrallığının yer aldığı medeniyetler şehri diyebiliriz”

“MERMER OSB ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR”

Bunun yanında Adıyaman’ın lokomotif sektörlerinden özetle bahsedecek olursak son yıllarda bizde aslında bugüne kadar farkında olmadığımız yer altı zenginliklerimizin gün yüzüne çıktığının farkında olduk. Bunlar nedir diye sorarsanız dünyadaki mermer rezervinin yüzde 3’ü Adıyaman bölgesindedir. Bu çok ciddi bir rakamdır. Dünyadaki mermer rezervinin yüzde 3’ünün ilimizde olması bizim için inanılmaz bir zenginliktir. Şu anda tabi bu mermeri bütün Uzakdoğu ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkelere kütük olarak ihraç ediyoruz. Şu anda Mermer İhtisas OSB ile belli bir yere geldi altyapısına bu yıl içinde başlayacağız. İnşallah bunu mamul hale getirdiğimiz zaman hem ülkemize hem de ilimize katma değer açısından fayda sağlayacaktır”

“ASGEM’DE KALİFİYE ELEMAN İHTİYACINI KARŞILIYORUZ”

Hayata geçen ASGEM ile ilgili bilgiler veren Uslu; “Adıyaman’ımızın lokomotif sektörlerinden birisi de tekstil sektörüdür. Yıllar önce biz Adıyaman’da kümelenmeyi başardık.5084 sayılı teşvik yasası döneminde biz kümelenmeyi başarmıştık. Bunu niye söylüyoruz. Son teşvikle ilgili sanayici bir yerde yatırım yapacağı zaman birkaç tane faktör ister.Bunlardan bir tanesi biliyorsunuz yatırımcı her zaman yatırım yapmak istediği alanda güven ister. Sermayesini getirip yatırıma dönüştürdüğü zaman orada huzurlu bir şekilde o yatırımı idame ettirmek ister.Adıyaman huzur kenti diyoruz. Bu konuda artımız var. Yatırımcının aradığı bir diğer konu ise kalifiye eleman. Bugün ülkemizin temel sorunu haline gelen kalifiye eleman yetersizliği ülkemizde çok ciddi bir boyuta gelmiştir. BizASGEM diye bir projeyi 5 yıl önce başlattık.ASGEM’in açılımı Adıyaman Sanayi Geliştirme Merkezi. Yani sanayicinin kalifiye eleman ihtiyacını temin edip sanayicinin hizmetine sunmak. Sahaya iniyoruz tek tek araştırma yapıyoruz. Hangi sanayicimizin hangi dalda kalifiye eleman ihtiyacı varsa tespitini yapıp bu merkezde yetiştirip tabiri caizse eline altın bileziği takıp iş sahibi yapıyoruz.Şu anda ASGEM’de 8-10 sektörde insan yetiştiriyoruz.Lokomotif sektörümüz tekstilde insanları iki aşamada yetiştiriyoruz. 50 gencimiz mesleği öğreniyor işi öğrendikten sonra sanayicinin emrine veriyoruz.”

“6. BÖLGEYLE HAK ETTİĞİMİZ YERE GELECEİZ”

Son açıklanan teşvik paketi hakkında görüşlerini dile getire Başkan Uslu, şunları söyledi; “2012 yılının altıncı ayında teşvikler hem yöresel hem de bölgesel olarak ikiye ayrıldı. Adıyaman bu tarihte 5. Bölgede yer aldı.O zaman bize bir haksızlık yapıldı. Biliyorsunuz teşvikler düzenlenirken sosyo-ekonomik gelişmişliğine göre bunlar değerlendiriliyor ama bizim ilimiz gelişmişlik sıralamasında 36. sırada. Son olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın kararnamesiyle Adıyaman 6. Bölge paketinden yararlanması için karar çıktı. Tabi bizim gecikmiş bir hakkımız olarak nitelendiriyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçenlere de teşekkür ediyoruz. 6. Bölgeye girmemiz bize ne getirdi?Adıyaman bir sıçrama dönemi görecektir. Bunun nedeni de hem güvenilir bir bölge olması hem de altyapıda sıkıntı olmaması iki önemli konu.Şu anda bunun emarelerini görüyoruz. Ciddi bir talep var. 6. Bölgeyle birlikte Adıyaman bu konuda hak ettiği yere gelecektir.Şu anda İstanbul’dan çeşitli illerden talepler bize geliyor. Yalnız burada sıkıntımız olacak. Biliyorsunuz birçok ilde OSB’lerde yer tahsis sıkıntısı oluyor. Maalesef Adıyaman’da merkez OSB ve artı 3 tane ilçemizde de OSB’ler var. Bunlarda biraz yer var ama son teşvikle ilgili biliyorsunuz bu teşvikte OSB şartı da kaldırıldı.Yani OSB’de yatırım yaparsanız 12 yıl boyunca bu desteklerden yararlanıyorsunuz. OSB’nin dışında yatırım yaparsanız 10 yıl boyunca yararlanıyorsunuz. 01.01.2021’den sonra Adıyaman’da inanılmaz bir sıçrama bekliyoruz”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.