DOLAR 16,3825 0.08%
EURO 17,5891 0.59%
ALTIN 970,75-0,37
BITCOIN 476814-0,82%
Adıyaman
28°

AÇIK

17:04

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Tutdere’nin Israr etti, Projeye Dev Ödenek Çıktı

Tutdere’nin Israr etti, Projeye Dev Ödenek Çıktı

ABONE OL
18 Ocak 2021 11:01
Tutdere’nin Israr etti, Projeye Dev Ödenek Çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

Seçildiği günden bu yana Adıyaman’ın tüm yatırımlarını yakından takip eden Tutdere bu kez sahabe projesiyle ilgili ısrarlı takiplerinin sonucunu açıkladı.

 

Sahabe Projesiyle ilgili geçtiğimiz aylarda Diyanet İşleri Başkanlığı’na yazılı bir başvuru yapan Tutdere’ye Diyanet İşleri, şaşırtıcı bir cevap vererek camiler için özel bir bütçe ayrılması şeklinde bir imkânlarının bulunmadığını belirtmişti. Bunun üzerine İlbank’a yazılı başvuru yaparak süreci özetleyen ve Sahabe Projesine ilişkin taleplerde bulunan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere İlbank tarafından projeye 5 Milyon TL finansman desteği sağlandığını açıkladı.

 

Kamuoyunu Doğru Bilgilendirmek Adına Girişimlerde Bulunduk

 

Sahabe projesinin akıbetiyle ilgili yaptıkları çalışmaları özetleyen Tutdere, “Kabri İstanbul’da bulunan Eyup Sultan’dan sonra Türkiye’de mezarı kesin olarak bilinen bir diğer sahabe olan Safvan Bin Muattal türbesi ve camisi uzun yıllardan beri yapılmayı bekliyordu. Konuyla ilgili kamuoyunda oluşan bilgi kirliğinin önüne geçmek, kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na soru önergeleri sunduk. Gelen cevaplarla, Cumhurbaşkanlığı ve ilgili Bakanlıklar nezdinde somut bir çalışma yapılmadığını öğrenince konuyu Diyanet İşleri Başkanlığı’na sorduk. Ancak o süreçte, Diyanet İşleri Başkanlığından da konuya ilişkin olumlu bir sonuç alamadık.”dedi.

 

İlbank Projeye 5 Milyon TL Ayırdı

 

Konunun peşini bırakmadıklarını vurgulayan Tutdere, “Diyanetten de olumlu bir sonuç alamayınca İlbank’a konuyla ilgili yazılı bir başvuru yaptık. Yaptığımız başvuruyla Sahabe Projesiyle ilgili süreçleri özetleyerek projenin akıbetini sorduk. Ayrıca İlbank tarafından projeye finansman desteği sağlanıp sağlanmayacağı hususlarına değinerek finansman desteği sağlanması ve projenin tamamlanması yönünde taleplerde bulunduk. İlbank’a yaptığımız başvuruya gelen cevapta, Hz. Safvan Bin Muattal Türbesi ve külliyesi işini yürüten Sahabe Safvan Bin Muattal Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneğine 5 Milyon TL finansman desteği sağladıklarını belirttiler.  Aşındırılan onca kapıdan sonra İlbank tarafından Sahabe Projesine 5 Milyon TL ödenek ayrılmış olması sevindiricidir. Temennimiz başta Adıyaman’da yaşayan yurttaşlarımız olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından ziyarete gelecek olan yurttaşlarımızın beklediği projenin bir an evvel tamamlanması ve vatandaşlarımızın ziyaretine açılmasıdır. İlimizin uzun yıllardır beklediği bu projeye kavuşabilmesi için konuyu tüm detaylarıyla takip edeceğimizi tüm hemşehrilerimin bilmesini istiyorum.” dedi.

 

Projenin Tamamlanması İçin Çalışmalarımızı Sürdüreceğiz

 

Projenin bir an evvel bitirilmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Tutdere, “Bu kadar uzun uğraşlar sonucunda da olsa konuya ilişkin olumlu gelişmelere tanıklık etmek sevindirici. Toplam maliyeti yaklaşık 25 milyon TL olan proje için İlbank tarafından 5 milyon TL finansman desteği sunulmuş olması ve çalışmaların devam ediyor olması ilimiz ve ülkemiz inanç turizmi açısından gayet olumludur. Amacımız mezarı kesin olarak bilinen iki sahabeden biri olan, her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret edilen, ilimiz ve ülkemiz inanç turizmi açısından da önemli bir yere sahip olan Hz. Safvan Bin Muattal Türbesi ve cami yapım çalışmalarının bir an evvel bitirilmesidir.  Sağlanan bu finansman desteğinin yetersiz kalması durumunda konuyu yine başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere ilgili bakanlıklar ve diğer kurumlar nezdinde takip edeceğiz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.