DOLAR 17,9519 0.41%
EURO 18,5537 0.68%
ALTIN 1.032,080,23
BITCOIN 4366262,08%
Adıyaman
35°

AÇIK

20:18

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Tutdere“İnsanları Tütünle Cezaevlerine Göndermeyin”

Tutdere“İnsanları Tütünle Cezaevlerine Göndermeyin”

ABONE OL
20 Haziran 2020 21:54
Tutdere“İnsanları Tütünle Cezaevlerine Göndermeyin”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

 BİR PAKET SİGARAYA ÜÇ YIL HAPİS

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, meclis genel kurulunda tütün konusunda söz alarak insanların tütünle cezaevlerine girmemeleri gerektiğini belirtti.

 

Adıyaman ‘da binlerce insanı ilgilendiren tütün için mecliste milletvekilleri arasında tansiyon yükseldi. Meclis’te Ak Partili milletvekilleri ile CHP’li milletvekilleri arasında tütün tartışması yaşandı.

“Tütünün başkenti olan bir ilin milletvekiliyim diyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Tütün parasıyla okuduk, avukat olduk, şimdi de Parlamentoda, milletin Meclisinde milletvekiliyiz. Benim gibi Anadolu’da yüz binlerce insan var; tütünle, tütünden elde edilen kazançla okuyan, milletine, ülkesine hizmet eden yüz binlerce, milyonlarca insan var. Türkiye’de tütün bir gerçekliktir. Türkiye’de tütün, dış dünyada ülkemiz için önemli bir stratejik üründür ancak biz bu ürünü, bu Parlamentoda, özellikle Ak Parti döneminde çıkan kanunlarla tek tek yok ediyoruz” dedi.

  • 2017’DE ÇIKAN KANUN

2017 yılında bu Parlamentoda bir kanun çıktığını belirten Tutdere “ 2017 yılında Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na eklenen bir maddeyle yetki belgesi almadan tütün satan, satışa arz eden, bulunduran, nakledenlere üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası getirildi. Buna paralel olarak da tek başına içim özelliğine sahip tütün üreticilerinin kuracağı kooperatifler tarafından tütünün alınıp satılması, pazarlanması için de bir değişiklik yapıldı. Buraya kadar tamam. Kooperatiflere ilişkin kanun çıkarıldı ancak bu saate kadar bu kanana paralel olarak çıkarılması gereken yönetmelikler ve diğer kanunlar maalesef çıkarılamadı; ilgili mevzuat çıkarılamadığı için de bugüne kadar üretici kooperatifini kuramadı; üreticiler, kooperatif kuramadıkları için de şu anda ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalacaklar. Zaten kooperatifler ve bu süreç tamamlanamadığı için bu yasanın yürürlüğü 2018’de ertelendi, 2019’da ertelendi ve en son Temmuz ayında yürürlüğe girecek.

  • “BÜYÜK TRAVMAYA YOL AÇACAK”

Şimdi, görüşmelerini yapmış olduğumuz teklifte ne var? Burada hukuka karşı hile var arkadaşlar. Ben yıllardır cezada çalıştım, avukatlık yaptım. Kanun maddesini ikiye bölerek tütün kısmını erteleyelim, tütünün ticari amaçla. Şu gördüğünüz Adıyaman tütünü, bu da sarmalı tütün, bu gördüğünüz millî ve yerli bir tütün, şu gördüğünüz de boş makaron. “Bu tütünü, bu makaronun içine koyan, satan, satışa arz eden ve bulundurana da üç yıl hapis cezası verilecek şekilde bu madde yürürlüğe girsin.” diye teklif veriyorsunuz. Özellikle iktidar vekillerin sesleniyorum: Değerli arkadaşlar, bu büyük bir travmaya yol açacak. Hepinizin hafızalarında baklava çalan çocuklara verilen hapis cezaları vardı ya işte aynı şekilde, bir paket sigara satan bir kişiye üç yıl hapis cezası hangi vicdana sığar, hangi hukukla açıklanabilir, hangi ölçülülük ilkesiyle açıklanabilir? Zaten cezanın kendisi fahiş, bu cezanın yürürlüğe girmesi yüz binlerce insanın cezaevine girmesinin yolunu açacak. Burada bir de kanunu çıkarmayan sizlersiniz; Bakanlık çalışmamış, Tütün Üst Kurulu çalışmamış, yönetmeliği çıkarmamış, kabahat kurumlarda, cezayı siz çiftçiye çıkarıyorsunuz. Bu nasıl bir vicdan değerli arkadaşlar? Bu büyük bir travma yaratır. Onun için, şu anda Cumhuriyet Halk Partisinin vermiş olduğu önergeye hep birlikte sahip çıkalım. 2022’ye kadar kanun maddesini bir bütün olarak ertelemek lazım.

Değerli arkadaşlar, tütün, sarılmadan, makarona doldurulmadan tüketilecek bir madde değil. Adamın önüne yemeği koyacaksınız, elini arkadan kelepçeleyeceksiniz, “Yemek ye.” diyeceksiniz; yok böyle bir şey. Bu madde bu hâliyle kanunlaşırsa Türkiye’de yüz binlerce tütüncü mağdur olacak; bu açık ve net. Parlamentoda çok değerli hukukçular var, avukatlar var, bu kanunun bu şekilde uygulamada büyük sıkıntılar çıkaracağı kesin.

 

  • “TÜTÜN SATARAK OKUDUK”

Biz bu tütünü satarak, bundan elden edilen parayla okuduk. Çiftçi tütünü satmayacak da… İşte emekle üretilen Adıyaman tütünü, yerli ve millî. Çelikhan Ovası burası. Bakınız, bu Çelikhan Ovası yüzde 90 Ak Parti’ye oy veren bir yer. Tek geçim kaynağı tütün, tütün.  Değerli arkadaşlar, yapmayın, yazıktır, günahtır! Yapmayın, yazıktır, günahtır! Kanunu çıkarmadınız, kooperatiflerin önündeki engelleri kaldırmadınız, yapmadınız. Şimdi 2 Temmuza kadar çıkaramayacaksınız arkadaşlar.

Kooperatif kurulacak, binasını ne zaman yapılacak, makinesini ne zaman alacak? Nasıl olacak bu iş, yirmi günde nasıl olacak? Bu yasa hemen yürürlüğe girsin diye teklif veriyorsunuz değerli arkadaşlar.

, “İNSANLARI TÜTÜNLE CEZAEVLERİNE GÖNDERMEYİN”

“Değerli arkadaşlar erteleyin bunu, koşullar şu anda uygun değil. Alın teriyle geçinen, çoluğunun çocuğunun nafakasını tütünle kazanan şu insanlarımızı cezaevlerine göndermeyin. Daha geçen gün, cezaevlerini boşaltmak için burada kanun çıkardık hep beraber. Hepinizden, bütün gruplardan, özellikle, tüm tütüncüler adına rica ediyorum: Lütfen, elinizi vicdanınıza koyun “Bir paket sigara satan bir adama üç yıl hapis cezası yürürlüğe girsin.” demek, buna oy vermek gerçekten millete düşmanlıktır; başka bir şey olmaz, bunun hiçbir gerekçesi olamaz. Derdimiz çok, yüz binlerce insanın sorunu var. Ben meclisi bu konuda duyarlı olmaya, teklifimize destek olmaya davet ediyorum”

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.