DOLAR 17,9615 0.25%
EURO 18,2695 0.1%
ALTIN 1.023,510,17
BITCOIN 427691-1,34%
Adıyaman
39°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Tutdere’den Adıyaman Trafiğini Rahatlatacak Çağrı!

Tutdere’den Adıyaman Trafiğini Rahatlatacak Çağrı!

ABONE OL
12 Ocak 2021 21:33
Tutdere’den Adıyaman Trafiğini Rahatlatacak Çağrı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

Geçtiğimiz yıl ısrarlı tavrıyla Adıyaman halkının sesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na duyuran ve Altınşehir mevkiinde farklı seviyeli kavşak yapılmasına öncülük eden TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere bu kez yeni valilik binasının bulunduğu yerde farklı seviyeli kavşak yapılması için yazılı soru önergesi verdi.

 EN ÇOK KAZA KAVŞAKLARDA MEYDANA GELİYOR

 Kavşakların kazaların en çok meydana geldiği yol elamanlarından olduğunu kaydeden Tutdere, “Türkiye’de yaygın olarak kullanılan kavşak tipi hemzemin kavşaklardır. Ancak emniyetli bir ulaşım ve trafik düzeninde eşdüzey kavşaklar son derece önemlidir. Bakanlığın en son 2019 yılına ilişkin yayınladığı veriler incelendiğinde ülkemiz genelinde ‘Devlet Yolu’ olarak adlandırılan güzergahlarda bulunan kavşaklarda meydana gelen 32 bin 340 ölümlü/yaralanmalı trafik kazasında 2 bin 118 can kaybı, 70 bin 74 yaralı olduğu anlaşılmaktadır. Konu bir bütün olarak değerlendirilerek ‘Yolun Geometrik Özelliklerine Göre Ölümlü ve Yaralanmalı Trafik Kaza Bilgileri’ İncelendiğinde ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının en çok kavşaklarda meydana geldiği görülmektedir.” dedi.

VALİLİĞİN TAŞINMASIYLA TRAFİK YOĞUNLUĞU VE KAZA RİSKİ ARTTI

 Adıyaman Valiliği’nin yeni hizmet binasına taşınmasından sonra bölgedeki trafik yoğunluğunun daha çok arttığını ifade eden Tutdere, “Adıyaman Valiliği, İl Özel İdaresi, Nüfus Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Genel Meclisi Başkanlığı ve bazı diğer kurumların bir arada hizmet vereceği yeni valilik binası yakın tarihte hizmete girdi. Yeni valilik binasından önce de araç geçişinin yoğun olduğu, birden fazla kavşağın bulunduğu ve sık sık kazaların meydana geldiği bu bölge valilik binasının hizmet vermeye başlamasıyla daha da yoğun bir hal almış ve kaza riski artmıştır.” dedi.

 

ALTINŞEHİR’E FARKLI SEVİYELİ KAVŞAK YAPILMASI TALEBİMİZ OLUMLU KARŞILANMIŞTI

 

Daha önce Altınşehir mevkiinde farklı seviyeli kavşak yapılması için talepte bulunduklarında bakanlık tarafından olumlu karşılandığını hatırlatan Tutdere, “Daha önce gerek TBMM Genel Kurulu’nda, gerek komisyon görüşmelerinde, gerekse verdiğimiz yazılı soru önergeleriyle gündeme taşıdığımız ve ölümlü kazaların sıklıkla yaşandığı bu bölgeye farklı seviyeli kavşak yapılması talebimiz olumlu karşılanmış ve kavşak yapılmıştı. Bu kavşağın yapılmasıyla Adıyaman’ın tek ve en uzun arteri olan Atatürk Bulvarının Altınşehir bölgesi trafiğini rahatlatmasının yanı sıra can ve mal güvenliği konusunda da önemli bir adım olmuş ve bu eser ilimizde memnuniyetle karşılanmıştı.” dedi.

 

 

 

ADIYAMAN HALKI YENİ VALİLİK ÖNÜNE FARKLI SEVİYELİ KAVŞAK İSTİYOR

 

Adıyaman yeni valilik binası önüne farklı seviyeli kavşak yapılmasının Adıyaman halkının talep ve beklentisi olduğunu vurgulayan Tutdere, “Her geçen gün artan araç sayısı, yine artış gösteren nüfus, anılan bölgenin Adıyaman Valiliği, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesiyle diğer kamu kurumlarının büyük çoğunluğuna giden yolların ortak güzergahında olması, Adıyaman’ın en büyük mahalleleri ile çarşı merkezinin kesiştiği noktada olması gibi faktörler birlikte değerlendirildiğinde burada farklı seviyeli bir kavşak yapılması Adıyamanlı hemşehrilerimiz için büyük önem arz etmektedir. Yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, trafiğin rahatlatılması gibi elzem nedenler hep birlikte değerlendirilerek anılan bölgeye ivedi bir şekilde farklı seviyeli kavşak(battı-çıktı) yapılması Adıyaman halkının talep ve beklentisidir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Tutdere ayrıca, Adıyaman’ın ulaşımla ilgili en zaruri talep ve beklentilerinden olan, Adıyaman’ı baştan başa ortalayan Atatürk Bulvarı Üzerinde trafik güvenliğini sağlamak, can ve mal kayıplarının önüne geçmek adına yeni valilik binasının bulunduğu yere farklı seviyeli kavşak yapılması yönünde bakanlıkça yürütülen bir çalışma olup olmadığını ve bu bölgeye farklı seviyeli kavşak yapılıp yapılmayacağını sordu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.