DOLAR 16,3686 0.01%
EURO 17,5835 0.55%
ALTIN 971,29-0,34
BITCOIN 478513-1,42%
Adıyaman
23°

AÇIK

17:04

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Tutdere ” Müjdeler Hüsranla Sonuçlanıyor”

Tutdere ” Müjdeler Hüsranla Sonuçlanıyor”

ABONE OL
27 Ağustos 2020 22:56
Tutdere ” Müjdeler Hüsranla Sonuçlanıyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

Adıyaman Tarım Orman İl Müdürlüğü Binasının 2016’da yatırım programına alınmasının üzerinden geçen 4 yıla rağmen hala ‘arsa arama’ aşamasında olduğunu belirten TBMM Kâtip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere “İktidar temsilcileri sürekli müjde veriyor, hatta aynı müjdeleri farklı tarihlerde tekrar tekrar veriyorlar ama ne hikmetse bu müjdeler gerçekleşmiyor” dedi.

MÜJDE DİYE AÇIKLANAN YATIRIMLAR NEDEN GERÇEKLEŞMİYOR?

2016 yılında yeni hizmet binasının yatırım programına alındığına ilişkin iktidar temsilcileri tarafından yapılan açıklamaları hatırlatan Tutdere, “O zaman ki adıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olan, şimdiki Tarım ve Orman İl Müdürlüğü hizmet binası yapım işinin 2 Mayıs 2016 tarihinde yatırım programına alındığı iktidar temsilcileri tarafından müjde olarak açıklanmıştı. Ancak iktidarın bu müjdesinin üzerinden geçen 4 yıla rağmen bir arpa boyu yol kat edilememiş görünüyor. Nitekim konuya ilişkin yazılı soru önergemizeTarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen cevaba baktığımızda hala ‘arsa arama’ aşamasında olduklarını görüyoruz. Sadece bu durum dahi iktidar temsilcilerinin Adıyaman’a gelecek yatırımları takip etme konusundaki vurdumduymazlıklarını gözler önüne sermektedir.” dedi.

VATANDAŞIN VERGİSİYLE ‘KİRA’ ÖDÜYORLAR!

2013 yılında deprem dayanıklılık testine giren ve yıkımına karar verilen Tarım İl Müdürlüğü binasının yıkılmasının ardından 2014 yılından bu yana Tarım ve Orman İl Müdürlüğü kiracı konumunda olduğu bir binada hizmet vermektedir. Aradan geçen yıllara ve 2016 yılından bu yana yatırım programına alınmış olmasına rağmen Tarım ve Orman Müdürlüğü hizmet binasının bugüne kadar yapılmamış olması iktidarın Adıyaman’a üvey evlat muamelesi yaptığının en büyük kanıtlarından biridir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın cevabında 2014 Ocak – 2020 Haziran tarihleri arasında kira ödemesinin yapıldığı bildirilmiş ancak sorumuş olmamıza rağmen vatandaşın cebinden çıkan paranın miktarı açıklanmamıştır.” dedi.

İKTİDARIN ‘İZ ÖDENEK’ KANDIRMACASI.

Bakanlığın cevabında yer alan iz ödenek açıklamasına da değinen Tutdere, “Maalesef diğer pek çok iktidar müjdesinde olduğu gibi Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü hizmet binası ve Samsat Tarım İlçe Müdürlüğü Hizmet Binası da ‘iz ödenek’ kapsamında sadece yatırım programlarında görünüyor. Nedir iz ödenek? İz ödeneği kısaca durdurulmasına karar verilen ancak yatırım programında muhafazasında yarar görülen projelere ayrılan bin TL gibi sembolik bir ödenek olarak açıklayabiliriz. Bir başka deyişle Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hizmet Binası, yıllardır hala arsası bile tespit edilemeyen, ne zaman başlayıp ne zaman bitirileceği, halkın hizmetine ne zaman sunulacağı belli olmayan bir iz ödenek projesi. Benzer şekilde Samsat Hizmet Binası da iz ödenek kapsamında yapılmayı bekleyen bir proje olarak görünmeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

TBMM Kâtip Üyesi Tutdere Adıyaman’ın tarım potansiyeline ilişkin verileri de açıklayarak, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Mayıs 2020 tarihinde yayımlanan Adıyaman Tarımsal Yatırımlar Rehberi’nde yer alan bilgilere göre 2019 yılı itibarıyla 626.465 kişilik nüfusa sahip Adıyaman’da toplam tarım alanı 2 milyon 306 bin 429 dekar, ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısı 26 bin 342 kişi, ÇKS’ye kayıtlı toplam tarım alanı 1 milyon 849 bin 158 dekardır. Bilinen bir gerçek olan ve Tarım Bakanlığı’nın raporuyla da tarım potansiyeli apaçık ortada olan ilimiz Adıyaman’ın Tarım ve Orman Müdürlüğü Hizmet Binası ile Samsat İlçemizin Tarım ve Orman Müdürlüğü Hizmet binalarının iz ödenek kapsamında bekletiliyor olması Adıyaman’a, emeğe ve üretime ihanettir.”şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.