DOLAR 15,9754 0.2%
EURO 16,8547 0.92%
ALTIN 939,290,99
BITCOIN 466372-2,45%
Adıyaman
27°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Tutdere “Cezaevi Personeli Oyalandı”

Tutdere “Cezaevi Personeli Oyalandı”

ABONE OL
26 Ağustos 2020 22:31
Tutdere “Cezaevi Personeli Oyalandı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

Elazığ Depremi sonrası boşaltılmasına karar verilen Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevinde görevli personellerin durumlarına ilişkin açıklama yapan TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere,  “5 Şubat 2020 tarihinde iktidar temsilcileri tarafından yapılan açıklamalarda başka illere gitmek isteyen personellerin tercih yapması, gitmek istemeyenlerin de süreci beklemesi gerektiği söylenmiş,personellerin halihazırda kapalı olan Kahta Cezaevinin açılarak burada ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Adıyaman içerisindeki diğer kadrolarda değerlendirilecekleri söylenmişti. Ancak bugün gelinen noktada iktidar temsilcileri tarafından bir arpa boyu yol kat edilemediği ve adeta kurum personellerinin mağduriyetine göz yumulduğu anlaşılmaktadır.”dedi.

SÜREÇ YÖNETİLEMEDİ

Süreç boyunca kurum personelleri lehine somut hiçbir adım atılmadığını belirten Tutdere, “Adıyaman E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun kapatılması sonrası başka illere tayin gitmek isteyen personeller zaten 03/02/2020 tarihli personel planlaması konulu yazı sonrası tercih yaparak tayin olmuştur. Ancak Adıyaman’da kalmak isteyen personele ilişkin o tarihten bu yana somut herhangi bir adım atılmadan sadece oyalama politikasıyla hareket edilmiştir. Nitekim aylar sonra gönderilen 17/08/2020 tarihli personel planlaması konulu yazı içeriği önceki yazının kopyası niteliğindedir. Bu iki yazı arasında neredeyse hiçbir fark olmayışı, personelin Adıyaman dışında bir yeri tercih etmek ve Adıyaman’dan gitmek zorunda bırakılması aradan geçen bu süre zarfında iktidar temsilcilerinin sözlerini yerine getirmediğinin en büyük kanıtıdır.” dedi.

VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

İktidarın konuyla ilgili tutumunu eleştiren Tutdere, “5 Şubat 2020 tarihinde iktidar temsilcileriyle bir araya gelen Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevi personellerine ‘başka illere gitmek istemeyen personellerin durumlarıyla ilgili mesafe kat edildiği, ayrılmak isteyen personelin 7 Şubat 2020 tarihine kadar dilekçe vermesi gerektiği, Adıyaman’da kalmak isteyenlerin de süreci beklemesi’ gerektiği söylenmişti. Ayrıca bu süreçte hâlihazırda kapalı bulunan Kâhta Cezaevinin yeniden açılması için Adalet Bakanlığı tarafından incelemelere başlandığı belirtilmiş ve kalmak isteyen personellerin Kâhta Cezaevi ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü başta olmak üzere Adıyaman içerisindeki kadrolarda değerlendirileceği vaat edilmişti. Ancak bugün gelinen noktada iktidar temsilcileri tarafından bir arpa boyu yol kat edilemediği ve adeta kurum personellerinin mağduriyetlerine göz yumulduğu anlaşılmaktadır..” ifadelerini kullandı.

PERSONELİN BAŞVURUDA BULUNMADIĞI 5 AY SONRA MI ANLAŞILDI?

Konuyla ilgili yetkililerin ilgisiz olduğunu belirten Tutdere “Bakanlığın 17.08.2020 tarihli yazısında ‘Adıyaman E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda görev yapan personelin 03-07 Şubat 2020 tarihleri arasında Norm ve Atama Sistemi üzerinden başvuruda bulunması gerektiği belirtilmiş ise de bir kısım personelin talepte bulunmadığı anlaşılmıştır’ şeklide bir ibare var. Personelin şubat ayında Bakanlığa başvuru yapmadığını bakanlık 5 ay sonra mı fark ediyor? Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Sadece bu durum bile aylarca kurum personelinin oyalandığının en büyük göstergesidir.” dedi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.