DOLAR 16,1235 1.23%
EURO 17,2999 1.49%
ALTIN 963,561,58
BITCOIN 472672-2,32%
Adıyaman
22°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Turanlı ” Toplumu Değil Beni Cezalandırın”

Turanlı ” Toplumu Değil Beni Cezalandırın”

ABONE OL
5 Ocak 2020 23:19
Turanlı ” Toplumu Değil Beni Cezalandırın”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

Adıyaman’ın Kâhta İlçesi Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı,”Yusuf Turanlı seçildi diye Kâhta’nın 5 yıl hizmetsiz kalması mı gerekiyor? Bunu buradan açık yüreklilikle söylüyorum; Eğer cezalandırılacak biri varsa bu Yusuf Turanlı olsun. Kâhta belediyesini, Kâhta halkını cezalandıracaklarsa beni görevden alsınlar. Hiç değilse ilçemin önü açılsın ”dedi.

 

 

Başkan yardımcıları ve bazı kurum müdürlerinin katılımında Mustafa Kemal Caddesi üzerinde yer alan Merkez Kafede düzenlediği basın toplantısında, Kâhta Belediyesinin 2019 gelir giderleri ile ilgili bilgilendirmede bulunan Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, son meclis toplantısında AK Partili meclis üyelerinin oyları ile kamu yararı kararının kaldırılması ve belediyeyi zarar uğratacak imar kararına büyük tepki gösterdi.

 

 

Alınan kararlarla belediyenin işe yapamaz ve halka hizmet yapamayacak hale getirilmeye çalışıldığını iddia eden Başkan Turanlı, ,”Yusuf Turanlı seçildi diye Kâhta’nın 5 yıl hizmetsiz kalması mı gerekiyor? Bunu buradan açık yüreklilikle söylüyorum; Eğer cezalandırılacak biri varsa bu Yusuf Turanlı olsun. Kâhta belediyesini, Kâhta halkını cezalandıracaklarsa beni görevden alsınlar. Hiç değilse ilçemin önü açılsın ”dedi.

Konuşmasına basın mensuplarının ve Kâhta halkın yeni yılını kutlayarak başlayan Başkan Turanlı, göreve geldikleri Nisan ayından bugüne kadar yapmış oldukları çalışmalar ve hayata geçirdikleri projeler hakkında bilgilendirmede bulanarak, göreve gelirken söylediklerinin arakasında olduklarını, Kâhta halkına vat ettikleri projeleri birer birer hayata geçirmenin gayret ve çabası içerisinde olduklarını ifade etti.

 

Kâhta’nın hizmete ihtiyacı olduğunu, bunun yolunun da yerel ve genel siyasetin birlikteliğinden geçtiğini belirten Başkan Turanlı, Kâhta’nın sorun ve sıkıntılarını belediye 2009-2014 yılları yapmış olduğu başkanlığı belediye başkanlığı döneminden bu yana bildiğini ifade etti.

 

Belediye Başkan yardımcıları ve bazı kurum müdürlerinin katılımında basın mensupları ile bir araya gelmelerinin amacının Şeffaf belediyecilik adına Kâhta belediyesinin 10 aylık gelir giderlerinin Kamuoyu ile paylaşmak olduğunu belirten Başkan Turanlı, basını her daim önemsediklerini, basın mensuplarının  her türlü sorularına açık yüreklilikle cevap vereceklerini açıklamasının ardından İmar Müdürü İsadin Kılınç ve Muhasebe Müdürü Muzaffer Hamdioğlu rakamlarla bilgilendimede bulunacaklarını ifade etti.

 

 

Kahta Belediyesini 135 milyon 148 bin 911 lira borçla aldıklarını ve 9 ay içinde 4 milyon 82 bin 263 lira borç ödediklerini, hizmetin yanında borçları ödemeye devam ettiğini açıklayan Başkan Turanlı açıklamasında,”Göreve başladıktan sonra geçen 9 ayı değerlendirdi. Borçlu bir belediyeyi devralmasına rağmen halkın öncelikli isteklerini yerine getirmeye çalıştığını dile getiren Başkan Turanlı, 31 Martta devir aldığımız bütçe emanetinden 2 milyon 638 bin 527 lira borç ödedik. Geçmiş dönemde alacaklı iş akdi feshedilen personel tazminatından 1 milyon 443 bin 736 lira ödedik. 9 ayda Toplam 4 Milyon 82 Bin 263 Lira borç ödediklerini söyledi. Hizmetlerimizde halkımıza verdiğimiz sözlerden asla mazeret üretmedik çünkü biz halkımıza Çare Var dedik.

 

 

Mali kriz nedeniyle hizmet veremeyen belediyeler parasızlıktan yakınırken, oluşturulan stratejik planla hem hizmet hem de borçları kapatmayı hedeflediklerini belirten Başkan Turanlı, “Görevi devraldığımızda mağdur edebiyatı yapmadık, dedikodu çıkarmadık. Hem çalıştık hem de borçlarımızı ödedik. Kalan borçlarımızı hizmetlerimizin yanında borçlarımızı da ödemeye devam edeceğini söyledi. Bu kapsamda 1 Nisan 2019 itibariyle 135 milyon 148 bin 911 lira borçla Belediyeyi devraldık.

Vatandaşı değil kendimizi sıkıntıya koyduk.

 

 

Belediyelerin yaşadığı ekonomik sıkıntıyı kendilerinin de yaşadığını açıklayan Başkan Turanlı, bütçelerinin yetmediği yerde kamu kaynaklarının kullanıldığı kaydederek, “Halkımızın bize yüklediği sorumlulukla sorunlara çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda göreve gelir gelmez öncelikli olan işlerimize başlayıp, bunla beraber söz verdiğimiz projelerin bir kaçını tamamlamaya çalıştık. Görevi devraldığımızda 135 milyon 148 bin 911 lira borcumuz vardı.Her ne kadar belediyemiz borçlu olsa bile bu borç bizim halkımıza verdiğimiz sözlere engel olmayacaktır. Hem borçlarımızı ödeyeceğiz hem de söz verdiğimiz projelerimizi gerçekleştireceğiz. Allah hizmet için çıktığımız bu yolda bizleri Halkımıza mahcup bırakmasın” şeklinde konuşmasını tamamlayan Turanlı,son meclis toplatısında gündeme gelen imar doayalarına ve belediye gelir giderlerine ilşkin bilgileri İmar Müdürü İsadin Kılınç ve Muhasebe Müdürü Muzaffer Hamdioğlu’nun vereceğini belirtti.

 

Başkan Turanlı,10 aylık meclis oturumlarının kayıt altına alındığını, istendiğinde bu kayıtları paylaşacaklarını belirterek,“Yavuz selim mahallemizde alan artışına gidildi. Bu konuyu ilk meclis gündemimize getirdik. AK Parti grubu bunu alt komisyona gönderiyoruz ama gelse de ret oyu vereceklerini söylediler. Bu beyanların ses kayıtları bizim arşivimizde mevcut. İkinci toplantımızda Yavuz Selim Mahallemizdeki bu alan ile Aşiyankent’in yanında bulunan ve heyelan bölgesinde yer alan o yoğunluğa karşı Kâhta belediyesine tahsisi yapılmak kaydıyla meclis gündemine getirildi. Bu talebin çevre ve Şehircilikten geri döneceğini umut ediyorum. Çünkü emlakçılardan almış olduğumuz değer ile Kâhta belediyesi zarar edecektir. Bu durumu sizlerle paylaşacağız. Bu bilgiler resmi yazı ile emlakçılardan istenmiştir. Biz hiçbir zaman şahıs odaklı hizmete yeltenmedik. Bugün şeffaf bir belediyecilik anlayışında olan bir yönetim olarak karşınızdayız. Her zaman hesap vermeye hazırız.

“Kamu yararının kaldırılması demek belediye ait taşınmazların icra yolu ile satılması demek”

Her toplantıda Kâhta’ya yön verecek Kâhta’yı şekillendirecek olan meclistir demişimdir. Dolayısıyla Siyasi kimlikler değil halkın iradesi doğrultusunda bir meclis oluşmuştur. Meclisin bu doğrultusunda hareket etmesi gerekir. Ancak son meclis toplantısı beni ziyadesiyle üzmüştür. Bakın kamu yararı kararı demek vatandaşın borcunun ödenmiyor anlamında değildir. Geçmişe ait bugüne kadar 4 milyon borç ödemişiz. Paramız belli borçlarımız bu kapsamda ödenmekte. Kamu yararının kaldırılması demek belediye ait taşınmazların icra yolu ile satılması demek. Bu doğru mantık ve anlayış değildir. Burada yapılmak istenen şey belediye kitler duruma getirip iş yapamaz konuma getirmek. Kimse kusura bakmasın ben bugün hesap veriyorsam yarın iş yapamadığımda da halkımın karşısına çıkar hesabımı veririm. Yusuf Turanlı bu halkın seçtiği biri olarak kabullenemiyor veya hazmedemiyorlarsa bunun takdirini yüce milletimiz verecektir.”şeklinde konuşması esnasında Muhasebe Müdürü Muzaffer Hamidoğlu söz alarak,”Türkiye tüm belediyeler borçludur. Borcu olmayan belediye yoktur. Kâhta belediyesi kurulduğundan bugüne kadar her belediye başkanı döneminde mali yılın ilk ayında bu kamu yararı kararı alınır. Bütün belediye başkanları biri birine borç devreder. İlk defa menkuller ve gayrimenkullerde kamu yararının kaldırılması kararı alınması Kâhta tarihinde ilk defa yaşanmakta. Türkiye’de hiçbir belediye de böyle bir karar alınmamıştır.”dedi.

“Kamu yararı kararı alındığında belediye yönetimlerinin şahıs alacakları veya işten çıkarılan işçilerinin tazminatlarının icra yolu ile almalarına yönelik olduğunu ve bu durumunda mağduriyetlere sebep olduğu” şeklindeki açıklamasını hatırlatmasına ise Başkan Turanlı, yeniden söz alarak,”İşçilere bugüne kadar bir milyon 443 bin 736 lira para ödenmiş. Dolayısıyla bahsedilen işçiler benim bir önceki belediye başkanlığım döneminde çalıştırılıp işten çıkarılan işçiler. Böyle bir ayrım yapma şansım olabilir mi? Belediyelere gelen paralarla öncelikle kendi personel maaşı ödenir. Artan para ise eşit şekilde sırasıyla borçlara ödenir. Bizim ayrım yapma lüksümüz yok.

“Yarın belediyenin malları teker teker satışa çıkarılacak?”

Bugüne kadar esnafa ve işçilere ödenen para 4 milyon 82 bin 263 TL. Bunu ödenmiş kabul etmiyorlar mı? Bu hangi dönemden bugüne devreden borç? Geçmiş dönemden kalan borç diyoruz. Kendi dönemizden kalan borç demiyoruz. Devlette süreklilik esastır. Burada bizi üzen şey yarın çöp kamyonlarımız, iş makinelerimiz, arsalarımız icra yolu ile satıldığı zaman bunun mantıksal açıklamasını nasıl yapacaklar? Bana bunu anlatsınlar. Benim aklıma gelen tek şey; iller bankasından ve öteki gelen paylara icra koydurarak bizleri iş yapamaz hale getirmek. Çöpün kaldırılmadığı, suyun akmadığı, hizmetlerin yapılmadığı bir belediye haline getirmek. Bunun hesabını nasıl verecekler? Peki, bu kimin malı? Kamu yararının kaldırılması halkın menfaatine mi yoksa borçlu veya alacakların menfaatine mi? Biz alacaklıyı mağdur etmiyoruz ki. Etseydik 4 milyonu ödemezdik! Ödediğimiz borç geçmiş dönemin borcu.

 

 

“Belediyenin kendi gelirlerine el koyabiliyor”

 

Bir gazetecinin “kamu yararı kararının kaldırılmasında rol alan AK Parti grubu bu politikası ile muhalefet görevi yapmış olmuyor mu?” şeklindeki sorusuna ise Başkan Turanlı, Kamu kararı denilen şey belediye ait taşınmazların satılmasını engelliyor. Mesela otogar ve kira gelirlerine el koyabiliyor.Burada yapılan şey toplum menfaatine olan menkul veya gayrimenkullerin icra yolu ile satışa sunulup belediyeyi iş yapamaz, halka hizmet yapamaz hale getirmek.”dedi.

Bir önceki yönetim döneminde 186 kişi işten çıkarıldı”

 

Yine bir gazetecinin kamu yararı kararının AK Parti belediye meclis üyelerinin oyları ile kaldırılmasının arkasında işten çıkarılmalara karşı bir rövanş mı?”şeklindeki sorusuna ise Turanlı,”Size buradan birkaç isim vereceğim. Bunların AK Partili olup olmadığına sizler ve halkımız karar versin.AK Parti Adana Milletvekili Şükrü Erdinç’in AK Parti Mersin Milletvekili Haci Özkan,Mehmet Metiner’in öz yeğenleri belediye de çalışıyorlar ve  benim bir önceki dönemimde işe alındılar ve bunlar bir önceki dönem işten çıkarıldı.Şu anda belediye meclisi olan ve o dönem personelim olan bu arkadaşımızda çıkarıldı.Bizim işimiz parti ile alakalı değil hizmet ile lakalı.Yargıya inanıyoruz güveniyoruz.Yargının vereceği kararın üstünde değiliz.Yargı ne karar verirse biz o karar saygı duyacağız ve arkasında olacağız.Benim tek üzüldüğüm nokta bir önceki yönetim döneminde 186 kişi işten çıkarıldı. Hepsi AK Parti mensubuydu. Bunu kendileri kabul etti. Dün sesini çıkarmayanlar ne yazık bugün işten çıkarılan bu arkadaşların niye işten çıkarıldıklarını sormadan vekiller nezdinde ziyaret akınına uğruyor. İade-i ziyaret denen bir şey var.

 

 

Bu insanlar niye işten çıkarıldı, gerekçesi nedir diye sormadılar”

 

 

Ben vekillere bir ön şart ve koşul ile gitmedim. Ben hizmet almak için kendilerine gül uzattım. Şahsım için hiçbir talepte bulunmadım. İlçem için nefsime zor gelen şeyi yendim gittim. Giderken de ilçemin menfaati benim için ön plandadır, Sayın vekiller de duyarlılık gösterdiler, ilgilendiler. Ondan dolayı da kendilerine bir kez daha buradan teşekkür ediyorum. Gönül arzu ederdi ki o çadırdaki arkadaşları beraber ziyaret etseydik. Bu insanlar benim de hemşehrim. Bana personel müdürüme işten neden çıkarıldı gerekçesi nedir diye sorsunlar. Onların huzurunda da açıklama yaparım. Hak böyle aranmaz. Hak yargı yolu ile aranır. Bence bu çadır bu iş için değil memlekete hizmet için kurulmalı. Protesto edilecek bir şey varsa Kâhta eksik kalan hizmetler için yapalım. Bu parti meselesi değil. Bu memleket hepimizin, bizde bu memleketin idaresine talip olmuşuz. Burada bir anlayışı kırmak gerekiyor.

 

 

“Kahta Belediyesi Yusuf Turanlı’nın belediyesi değil” 

 

 

Seçim biteli 9 ay oldu. Vekillerimiz Kahta’ya geliyor. Hangisi belediyeyi ziyaret etti. Kahta Belediyesi Yusuf Turanlı’nın belediyesi değil ki! Girişinde T.C Kahta Belediyesi yazıyor. İstanbul’daki tanıtım gününde tüm vekillerimizi en iyi şekilde ağırladık. Olması gereken şey bu. Vekillerimiz Belediye gelip projelerimizi soramazlar mı? Hazineye ait araziyi talep etmiştik. İlk meclis toplantımızda bir meclis üyemiz başkanım bu araziyi size verecekler mi? şeklinde sordu. Niye vermesinler? Yusuf Turanlı seçildi diye Kâhta’nın 5 yıl hizmetsiz kalması mı gerekiyor? Bunu buradan açık yüreklilikle söylüyorum; Kâhta belediyesini, Kâhta halkını cezalandıracaklarsa beni görevden alsınlar. Hiç değilse ilçemin önü açılsın.

 

“Bir kaç kişiyi mutlu edeceğiz diye belediyenin malını mı satacağız”

 

 

Neymiş, kamu yararı kararını kaldırınca belediyeden alacaklı olanların önü açılmış. Bunu birde sosyal medya da bu şekilde paylaşıyorlar. Bir kaç kişiyi mutlu edeceğiz diye belediyenin malını satacağız. Böyle şey mi olur! Bakın devletin hibe vermiş olduğu GES projesi ile ilgili bütün belediyeler 5 yıl ödemesiz Avrupa Birliği Fonundan proje yaptı, biz ise hala hazineye ait arazi tahsisleri bekliyoruz ki geldiğinde proje verelim. Eğer cezalandırılacak biri varsa bu Yusuf Turanlı olsun. Benim ilçemi kimse cezalandırmasın. Biz arıtma olmadığı için suyu baraja akan ilçe olmak istemiyoruz. Biz halkının asbest borulardan değil temiz borulardan su içen ilçe olmak istiyoruz. Amacımız ve hedefimiz bu.5 yıl sonrası için bir hesabım yok. Belediye olarak kepçe ihtiyacımızı karşılamak için kredi talebinde bulunduk ancak kredimiz olmadığı için alamadık. Nasıl iş yapacağız, nasıl hizmet yapacağız.

 

 

“İşten çıkarılan arkadaşların yüzde sekseni AK Partili değil”

 

 

Kâhta bugüne kadar birçok dönemde işten çıkarılmalar oldu. Kimse çadır kurmadı. Soruyorum; işten çıkarılanlar AK Parti’nin neresinde? Kendi kendim şüpheye düşüyorum! Diyorum ki bunlar AK partili değimliydi de çıkarıldı? Hamza Selçuk ilçe yönetiminde. Daha öncede ilçe yönetimindeydi.Toplu taşıma araçlarımızda çalışıyordu.Bu arkadaş ta bir önceki yönetim tarafından işten çıkarıldı.AK Partiye mensup olduğu halde çıkarıldı.Eğer bir şey iddia ediyorsanız bende bunu iddia ediyorum;işten çıkarılan arkadaşların yüzde sekseni AK Partili değil!Aksini iddia eden varsa hodri meydan buyursun gelsin oturalım! Ayıptır bunu partileştirmenin bir anlamı yoktur.

 

 

 

“3 bin küsur maaş alanların tamamı motor ustası olarak alınmış”

 

 

Farklı statülerle alınan bu insanlar arasında normal statülerine dönen arkadaşlarla biz yolumuza devam ediyoruz. Hak etmedikleri 5 bin 300 TL maaşı vicdanınız kabul ediyor mu? Bu maaşı alan arkadaşta oyunu bana verdi. Yok diyorlarsa ben ispata hazırım.Asgari ücret 2 bin lira iken 3 bin küsur maaş alanların tamamı motor ustası olarak alınmasını basın olarak sizler halkımız kabul edecekseniz bende etmişim. Pazartesi gün gelin dosyalarını sizlerle paylaşalım. Bu dosyaları ilgili mahkemelere verdik. Varsa bir usulsüzlük yolsuz yargı orada. Kimse bir partinin arakasına sığınarak bize bundan dolayı yapıyor demesin. Bugün burada gelir giderimizi, kamu yararının kaldırılması kararını ve imar ile ilgili arazi yoğunluğunu konularını sizlerle paylaştık. Umarız umarız çevre ve şehircilikten olumsuz döner.Arazilerin tapularını,başta emlakçılar olmak üzere kamuoyu araştırması yaptığımız çalışmalara belgeleri sizlerle paylaştık Olumlu dönerse benim için bu ciddi bir katliamdır ” şeklinde konuştu.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.