DOLAR 17,9661 0.28%
EURO 18,2742 0.14%
ALTIN 1.023,930,21
BITCOIN 427424-1,00%
Adıyaman
35°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Sanko Üniversitesi Online Zafer Bayramı Kutlaması Gerçekleştirdi

Sanko Üniversitesi Online Zafer Bayramı Kutlaması Gerçekleştirdi

ABONE OL
30 Ağustos 2020 22:47
Sanko Üniversitesi Online Zafer Bayramı Kutlaması Gerçekleştirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

 

SANKO Üniversitesi Bilimsel Araştırma Topluluğu, korona virüs salgını nedeniyle 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı online olarak düzenledikleri törenle kutladı.

 

SANKO Üniversitesi Bilimsel Araştırma Topluluğu Başkanı Tıp Fakültesi 5’inci sınıf öğrencisi Stajyer Dr. Süleyman Akıllı’nınmoderatörlüğündedüzenlenen tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 

Stj. Dr. Akıllı, yaptığı ‘Zafer Sunumu’nda, “26 Ağustos 1922’de başlayan ve 30 Ağustos 1922 gününe kadar beşgün beş gece devam eden Büyük Taarruz; Büyük Zafer ile sonuçlanmıştır” dedi.

 

Şanlı Zaferde; planlama, hazırlıktaki titizlik, gizlilik veaskeri dehanın kilit roller üstlendiğini belirten Akıllı, “Büyük Zafer’in ardından BaşkomutanGaziMustafa Kemal Paşa 1 Eylül 1922’de önemli ve tarihe geçen şu sözü söylemiştir: ‘Ordularilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!’. Bu sözle, düşmanın Anadolu’danatılacağını açıkça beyan etmiştir” şeklinde konuştu.

 

Akıllı, “Büyük Zafer’in 98’inci yıldönümünde GaziMustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tümkahraman şehit ve gazilerimizi büyük minnet ve saygı ile anıyor, 30Ağustos Zafer Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum” ifadelerini kullandı.

 

SANKO Üniversitesi Ortak Dersler Başkanı Prof. Dr. Şahin Abdullah Sırmalı, “Kurtuluş Yolu” konulu sunum yaptı.

 

Prof. Dr. Sırmalı, Sakarya Meydan Muharebesi’nin düşman ordusu için sonun, Türk ordusu için ise İzmir’e uzanacak kurtuluş yolunun başlangıcı olduğunu anımsatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Büyük Önder düşmana taarruz için üç vasıtanın yeterli olduğunu ifade ederek, bu vasıtaları şu şekilde sıralamıştır:

‘Birincisi, milletin kendisidir. Milletin varlığı ve istikbali için gönlünde vicdanında belirmiş olan istek ve emellerin sağlamlığıdır.

İkincisi milleti temsil eden meclisin göstereceği kararlılık ve yiğitliktir.

Üçüncüsü milletin silahlı evlatlarından oluşan ordumuzdur. Bu üçünü yeterli görmedikçe taarruz edilmeyecektir.’”

 

Büyük Taarruz hazırlıklarını Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 8 numaralı not defterini kullanarak anlatan Prof. Dr. Sırmalı, sözlerini şöyle tamamladı;

 

“Büyük Önder bu defterde; 6 Mart 1922’den 12 Nisan 1922’ye kadar cephedeki orduyu teftiş etmiş, izlenimlerini gün gün ve saat saat not etmiştir.1922 Haziranının ortalarında teftişin sonunda, Büyük Taarruzu 26 Ağustos 1922’de başlatmış, 30 Ağustos 1922’de zaferi kazanmış ve 9 Eylül 1922’de İzmir’e girmiştir.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.