DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 321782-5,55%
Adıyaman
34°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Perre’nin Aydınlığı Geleceğe Yön Veriyor

Perre’nin Aydınlığı Geleceğe Yön Veriyor

ABONE OL
31 Ekim 2020 22:00
Perre’nin Aydınlığı Geleceğe Yön Veriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

Tarihin büyük nimetler sunduğu Adıyaman’ın geleceğini turizmin şekillendireceği gün gibi aşikârdır.  Tanrıların Tahtı Nemrut Dağı,  Arsemia, Cendere Köprüsü, Perre Antik Kent, Karakuş Tümülüsü gibi birçok tarihi zenginlik Adıyaman’a büyük fırsatlar sunmaktadır.

Bunlardan Perre Antik Kenti dikkatimi çok çekiyor. Daha önce Perre gibi bir zenginliğe Adıyaman’ın yeterince sahip çıkmadığını ve bu zenginlikten faydalanmadığını yazılarımda ifade etmiştim.

Adıyaman’ın çiçeği burnunda valisi Sayın Mahmut Çuhadar’ın Perre’ye el atması benim gibi birçok Adıyamanlıyı heyecanlandırdı. Daha önce Perre Antik Kentte 2001’de yapılan kazılar maalesef 2009 yılında durdurulmuştu. Sayın Çuhadar’ın çabalarıyla 4 Eylül’de yeniden başlatılan kazılara Kültür ve Turizm Bakanlığının yanında, İl Özel İdare Müdürlüğü de kazıların devam etmesi için ödenek çıkarttı.

 

Arkeolojik kazılar devam edince güzel haberler gelmeye başladı. Daha da güzel haberler beklediğim Perre Antik Kenti’nden gelen haberlere göre M.Ö. 1. Yüzyıla ait önemli eserler ortaya çıkmaya başladı.

Adıyaman Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen kazılarda Perre Antik Kent nekropol alanında Kommagene Krallığından kalma ilginç pres (sıkma) tekniği kullanılarak yapılan 9 adet üzüm işliği(Kerge, Üzüm işletmesi) ortaya çıkartıldı.

 

Perre Antik Kent Kazı Başkanı Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan “Daha önce 1 tane üzüm işliği bulunmuştu. Biz burada şarap üretim yeri olduğunu düşünüyorduk. 2020 yılında yapmış olduğumuz kazılarda 9 adet üzüm işliğinin ortaya çıkmasıyla burada ciddi anlamda fabrikasyon türünde şarap işliğinin olduğu ortaya çıktı. Burada gördüğümüz sistem bir kalas sistemidir. Kalas sisteminin ön kısmında ise bir ağırlık taşının olması, ortada ise ‘T’ şeklinde bir mekanizma ile beraber üzüm bastırılıyor ve üzüm tekrar sıkıldıktan sonra işlik yerine akıtılıyor. Burada da dinlenmeye çekiliyor. Daha sonra da pitoslara (Pitos: Antik Çağ’da genelde şarap ve zeytinyağı gibi sıvı ürünlerle kuru tarım ürünlerini depolamakta kullanılan büyük küp.) koyuluyor” ifadelerini kullandı.

 

Yapılan açıklamalara göre bulunan üzüm işlikleri günümüzde Adıyaman’da yaşatılan Kerge mantığının aynısıdır. Üzerinde 2100 yıl geçse de Adıyaman, hala bağ ve üzüm cennetidir. Bulunan üzüm işliklerinin yan yana bulunması Perre’nin ciddi bir şarap üretim merkezi olduğunu gösteriyor. En güzeli de bundan 2100 yıl önce Adıyaman’ın üzüm üreticiliğini hakkını vererek fabrikasyona geçtiğini göstermektedir.

 

Bugün Adıyaman halkının “KERGE” olarak sürdürdüğü pekmez ve pekmez ürünlerini çıkardığı bu kültür günümüzde sahipsiz kalmıştır. Bunda 2100 yıl önce fabrikasyona geçen Adıyamanlılar maalesef bugün üzümde olduğu gibi birçok alanda fabrikalaşmaktan uzaktır.

 

Bu kadim şehrin başta yöneticileri olmak üzere aydınları, sermayedarları, STKları, basını ve halkı PERRE’yi ve KOMMAGENE’yi anladığında / sahiplendiğinde o zaman Adıyaman kabuğunu kırar ve aydınlık bir geleceğe yürür.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.