DOLAR 16,1235 1.23%
EURO 17,2999 1.49%
ALTIN 963,561,58
BITCOIN 472672-2,32%
Adıyaman
22°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Özyol “Virüs Göz Enfeksiyonu Şeklinde de Çıkabilir”

Özyol “Virüs Göz Enfeksiyonu Şeklinde de Çıkabilir”

ABONE OL
4 Haziran 2020 21:23
Özyol “Virüs Göz Enfeksiyonu Şeklinde de Çıkabilir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Pelin Özyol, koronavirüsün (COVID – 19) sıklıkla ağız, burun ve göz yüzeyini kaplayan zar yapısındaki mukozalara temas yoluyla bulaştığını söyledi.

 

SANKO Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı da olan Doç. Dr. Pelin Özyol, koronavirüsün göz sağlığına etkilerine ilişkin açıklamasında, “Dünya genelini etkileyenkoronovirüs, hızlı bulaşma oranı ve hastalık seyri sırasında önemli komplikasyonlara yol açması nedeniyle toplum sağlığını önemli ölçüde etkilemektedir” dedi.

 

Virüsün en sık ağız, burun ve göz yüzeyini kaplayan zar yapısındaki mukozalara temas yoluyla bulaştığını anımsatanDoç. Dr. Özyol, koronavirüsün göz tutulumunun sadece göze bulaşla değil, ağız veya burun yoluyla alınan virüsün oluşturduğu göz enfeksiyonu şeklinde de ortaya çıktığına dikkat çekti.

 

Koronavirüs ile temas sonrasında gözlerde kızarıklık, şişlik, akıntı, çapaklanma gibi belirtiler ile konjonktivit tablosunun gelişebildiğini kaydedenDoç. Dr. Özyol,“Aslında bu zamana kadar bildirilen çalışmalarda koronavirüsbulaşı olan kişilerde konjonktivit gelişim oranı düşük bulunmuştur. Ancak korunma ilk basamak önlem olduğundan ellerin temizliği sağlanmadan ağız ve burnun yanı sıra, göze olan temasında engellenmesi büyük önem taşımaktadır” uyarısını yaptı.

 

Gözde konjonktivit(Göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanması) gelişmesi halinde şu an uygulanabilecek bir antiviral ilaç bulunmadığını bildiren Doç. Dr. Özyol, “Ancak koronavirüsünkloridli dezenfektanlar ile zararsız hale geldiği bilindiğinden göz için hazır formda bulunan yüzde0,2hipokloröz asit (HOCl) solüsyonları ile göz kapakları ve kirpik temizliği uygulanabilir” ifadelerini kullandı.

 

Kontakt lens kullanımının göze temas oranını artırdığı için salgın süresincemümkünse gözlük kullanılmasını öneren Doç. Dr. Özyol, “Eğer kontakt lens kullanımı gerekiyorsa günlük kullan-at lensler tercih edilmelidir” diye konuştu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.