DOLAR 15,9658 0.15%
EURO 16,8632 0.93%
ALTIN 938,900,95
BITCOIN 467206-1,93%
Adıyaman
27°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

NEMRUT’A RAYLI SİSTEM!

NEMRUT’A RAYLI SİSTEM!

ABONE OL
4 Kasım 2019 20:18
NEMRUT’A RAYLI SİSTEM!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

 

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Nemrut Dağına teleferik konusunda noktayı koydu. Bakan Ersoy, Nemrut dağının zirvesinde yaptığı açıklamada; “Unesco izin vermiyor. Raylı sistem üzerine çalışıyoruz. Çok maliyetli bir proje de değil zaten ama projeyi hazırlayıp Unesco’ya da kabul ettireceğiz inşallah” dedi.

 

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Adıyaman’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Adıyaman eskiden turizmin en gözde noktalarından biriydi. Adıyaman’da terör yoktu ama burada terör varmış gibi bir algı oluştu. Şimdi tekrar bu algıyı düzeltip Adıyaman’ı turizm açısından eski günlerine dönmesi için yoğun tanıtıma başlamamız lazım gerekiyor. Buraları tekrar turizm kentleri haline getirmemiz gerekiyor. Nemrut’tan başlayacağız. Nemrut aslında bizim turizmdeki yüzlerimizden biri. Şimdi artık bu seneden itibaren onu ön plana çıkartacağız. Bu bağlamda bugün itibariyle tanıtım filmlerinde özellikle Nemrut Dağı’na yer veriyoruz. Bu tanıtım filmlerini dünyanın televizyon kanallarının en yoğun izlenen 18 kanalında sonrasında dijital medyanın yoğun olduğu 45 ülkede yoğun bir şekilde bu sene tanıtmaya başlayacağız. Bu anlamda Adıyaman turizm açısından tekrar eski sayılarını yakalayıp geçmesini hedefliyoruz. Tabi biliyorsunuz biz noktasal turizm operasyonları dışında bölgeler oluşturuyoruz. 5’li gruplar halinde çünkü hepsini birbirine bu bağlamda Göbekli Tepe’ye yakın olması da bizim için önemli bu 4’lü, 5’li grup içerisinde Adıyaman’da yer alıyor. Tanıtım kampanyası sırasında turistlerin tekrar yoğun bir şekilde geleceğini düşünüyoruz” dedi.

 

 ‘-RAYLI SİSTEM PROJESİ BAŞLATACAĞIZ’-

 

Nemrut Dağı’na teleferik projesinin UNESCO tarafından kabul edilmediğini raylı sistem üzerinde durduklarını belirten Bakan Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Teleferik projesi burası UNESCO tarihin mirası listesinde o açıdan UNESCO izin vermedi. Teleferik projesine biz raylı bir sistem projesi başlatacağız. UNESCO ‘nun kabul edeceği bir raylı sistem üzerinden çok büyük bir yatırımda değil zaten. Bunu inşallah projelendirip UNESCO ‘ya kabul ettirebilirsek onların kabul edeceği bir projeyi hayata geçirmemiz gerekiyor burada onla ilgili çalışma yapacağız “şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Ersoy’a ziyaretinde, Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, AK Parti Milletvekilleri Ahmet Aydın, İbrahim Halil Fırat, Muhammed Fatih Toprak, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Kâhta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, kurum müdürleri, AK Parti İl ve İlçe Yöneticileri eşlik etti.

 

 -‘UMUTLAR BAŞKA BAHARA KALDI’-

 

Adıyaman turizmcisi ve halkının geniş bir alanı kapsıyor olmasından kaynaklı bölgede yatırım yapamayan özel sektör turizm yatırımcısının önü açacak sit alanına yönelik hukuki düzenleme, Nemrut Dağına ulaşımı kolaylaştıracak ve aynı zamanda kış turizminin de önünü açacak teleferik projesi, film festivali, doğa turizmi, yamaç paraşütçülüğü, kongre turizmciliği, Cendere Köprüsü Çevre Düzenlemesi, Adıyaman turizmine büyük katkı sunacağı düşünülen Nemrut Dağı bağlantılı Adıyaman-Malatya yol projesi, Müze, Panorama Müzesi, Perre antik kentinin gün yüzüne çıkarılması ve denizi sahilini andıran uzun baraj kıyı şeridine yönelik projeler ile ilgili yatırım beklentilerine yönelik açıklamalarda bulunmayan Bakan Ersoy, sektör temsilcileri ile bir araya geldiği toplantının ardından onuruna verilen yemeğin akabinde Ankara’ya gitmek üzere Adıyaman’dan ayrıldı.

 

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Nemrut Dağı ile Adıyaman ziyaretine başlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, daha sonra Karakuş Tümülüsü ve Perre Antik Kent Nekrepol alanı, Perre Antik Kent sınırları içerisinde bulunan ve su akan Roma Çeşmesi ve Adıyaman Müzesini gezip inceledi.

 

 

Yapılan inceleme ve gezilerin ardından Bakan Ersoy, turizm sektörü temsilcileriyle basına kapalı olarak bir araya geldi. Burada yapılan toplantı sonrasında değerlendirmelerde bulunan Bakan Ersoy, “Bir proje yapacağız. 2020-2021 ve 2022 yıllarını kapsayacak projelendirme dahilinde özellikle Nemrut, Cendere Köprüsü, eski Kahta Kalesinin onarımı gibi noktalarda ağırlık verilecek. Nemrut Dağına ise uzun zamandır gündemde olan ve çok sorulan raylı sistem projesi var. Bu projeyi de bu sene hızlandıracağız. Eğer UNESCO’da projeyi onaylarsa hızlı bir şekilde yatırıma başlayacağız ve hayata geçireceğiz. Nemrut Dağına şu an taşımayla su götürülüyor ama aynı projeler içerisinde suyu da gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. Nemrut öncelikli ilgi alanımıza giriyor. Özellikle Perre Antik Kenti ilgi çekecek noktalarından biri Adıyaman’ın. Bütün bunlar bir eylem planı çerçevesinde 1 ay içerisinde valimizin koordinatörlüğünde hazırlanacak, Turizm Bakanlığımızda bu projeler değerlendirilecek ve yıllık ne kadar bir kaynak gerekiyorsa proje dahilinde biz aktarmaya başlayacağız. 2022’ye kadar Adıyaman’ın her yıl turist sayısını artırarak hak ettiği turizm gelirlerine sahip olmasına kararlıyız” diye konuştu.

 

-“NEMRUT ASLINDA BİZİM TURİZMDEKİ YÜZLERİMİZDEN BİRİ”

 

Nemrut Dağı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Ersoy, “Barış Pınarı Harekatı çok gerekli bir harekattı. Anlık düşünmememiz lazım uzun vadeli düşünmemiz lazım. Biliyorsunuz uzun süredir terörle mücadele kapsamında güvenlik kuvvetleri çok yoğun çalışmakta ülke genelinde çok ciddi bir çalışma yapılıyor. Son nokta görüldü bunun son aşamasında sınırlarımızın kontrol altına alınması bu bağlamda Suriye’de gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı çok gerekli açıkçası çok iyi yönetildi. Çok kısa sürede  sona gelindi gibi. turizmin uzun vadede geleceğini düşünürsek bir sıkıntı kalmadı gibi artık bizim tekrar eski algısına bu bölgelerin sağlaması için yoğun tanıtıma başlamamız lazım gerekiyor. Bu bir aylık süren bir aksamayı kısa vade de telafi edip buraları tekrar turizm kentleri haline getirmemiz gerekiyor. Nemrut’tan başlayacağız, Nemrut aslında bizim turizmdeki yüzlerimizden biri şimdi artık bu seneden itibaren onu ön plana çıkartacağız.”dedi.

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.