DOLAR 16,4159 0.27%
EURO 17,6141 0.76%
ALTIN 972,37-0,23
BITCOIN 476568-0,84%
Adıyaman
28°

AÇIK

17:04

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“Medyamıza Sahip Çıkalım”

“Medyamıza Sahip Çıkalım”

ABONE OL
6 Kasım 2020 21:21
“Medyamıza Sahip Çıkalım”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Mehmet Cihan Akbilek, yerel medyanın yaşadığı sıkıntıları dile getirerek sektörün desteklenmesi gerektiğini söyledi.

YEREL MEDYAYA SAHİP ÇIKMALI VE DESTEK VERİLMELİDİR

Yerel medyanın, yerel düzeyde demokrasinin yerleşmesi ve gelişmesi için vazgeçilmez bir kurum olduğuna dikkat çeken Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Mehmet Cihan Akbilek yazılı bir açıklama yaparak şöyle konuştu:

“Yerel medya halkının gören gözü, işiten kulağıdır. Toplumsal, ekonomik, kültürel ve sosyal gelişimleri kendi ilindeki ya da ilçesindeki vatandaşlara aktarır. Bir nevi yöre halkının ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasal özelliklerini yansıtan bir aynadır. Yerel medya bulunduğu illerin, bireylerin sorunlarını çözmelerine yardımcı olur.

Her geçen gün zor durumda ve zor şartlar altında yayın hayatlarını sürdüren Yerel medyayı desteklemek çok zor bir iş değil. Başta ekonomik zorluklar, nitelikli personel temini ve teknoloji sorunları olmak üzere pek çok sorunla uğraşan yerel medya özellikle kentteki sivil toplum kuruluşlarının gazetelere abone olarak okur sayısını artırmaya ve reklam desteği ile sektörün ayakta kalmasına yardımcı olabilir.

Bugün içinde bulunduğumuz şartlar ve Korona Virüs nedeniyle yerel medya güçlü bir ekonomik yapıya sahip olmadığından ne yazık ki işlevini tam anlamıyla yerine getiremiyor. Sürekli gelişen teknoloji, basın ve medya da kullanılan teknolojiyi de değiştirmektedir. Ekonomik yetersizlikler yüzünden yerel basın kuruluşları yeni teknolojilere ya hiç ulaşamıyor ya da sınırlı bir şekilde ulaşıyor. Teknoloji kullanımı, basın sektörü açısından önemli bir faktördür. Zamana karşı savaşan basın işletmeleri, en yeni teknolojileri kullanmak zorundadır.

Tüm dünyayı saran Korona virüsle ilgili ülkemizin de çeşitli tedbirlere başvurması ile her sektörde olduğu gibi Yerel medya işletmelerini de olumsuz olarak etkilemiştir. Yerel medyanın güçlenebilmesi için öncelikli olarak finansman sorununun çözülmesi gerekmektedir.”

YEREL MEDYAYA SAĞLANMASI GEREKEN DESTEKLER

Milletvekillerine ve Mecliste grubu bulunan partilere de seslenen Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Mehmet Cihan Akbilek, gerekli destekleri sıralayarak açıklamasına şöyle devam etti:

”Anadolu’da bulunan yerel medya şirketleri (en az 5 işçi çalıştıranlar) KOBİ kapsamında Kredi Garanti Fonu’ndan veya KOSGEB’den kredilendirilmelidir. Resmi kurumlara olan ödemeler (SGK ve Maliye gibi) en az 1 yıl süreyle ertelenmelidir. Reklam ve ilan faturalarına yansıyan KDV oranı ile ilanlardan alınan Basın İlan Kurumu payı yüzde 10’a düşürülmelidir. Yerel radyo ve televizyon kuruluşlarından telif bedelleri başta olmak üzere RTÜK payı ile frekans bedellerinin de bir süre alınmamalıdır. TÜRKSAT uydu bedeli ödemelerinin bir süre ertelenmesi ve dövizle değil TL üzerinden indirimli olarak ödeme imkanı sağlanmalıdır. Kamu spotları yayınları ücretlendirilmek suretiyle TÜRKSAT ve RTÜK ile mahsuplaşmanın sağlanmalıdır. Medya sektörünün sahip ve emekçileri aynı geminin içindedir. Polis ve sağlık görevlileri gibi hayatlarını tehlikeye atarak görev yapan gazeteciler ve medya çalışanları da ücretlerini sağlıklı olarak alamamaktadırlar. Çalışanların tamamına ve işsiz kalanlara, tüm medya çalışanlarına devlet bankalarından veya fonlardan bir yıllık maaşlarının yarısı kadar isteğe bağlı olarak 1 yıl geri ödemesiz, 5 yıl ödemeli uygun şartlarda kredi desteği sağlanmalıdır.

Toplumu yakından ilgilendiren belediye meclis ve encümen kararları ile il genel meclisi ve hizmet birlikleri karar ve duyuruları resmi ilan olarak her şehirde yerel gazetelerde yayınlanmalıdır. Toplumsal mesaj içeren devletin duyuruları ilgili bakanlıkça resmi ilan olarak yayınlatılmalıdır. Kamu kurumlarının resmi ilan statüsünde olmayan reklamlarına ayrılan bütçenin asgari yüzde 30’u yerel medyaya ayrılmalıdır. Yerel Medyanın dijital dönüşümünde kullanılmak üzere teknolojik altyapı için düşük faizli kredi imkanı sağlanmalıdır. Gazete basımında kullanılan kağıt, kalıp ve mürekkep gibi ithal malzeme maliyetlerinin kur artışlarından etkilenmesi önlenmeli ve gümrük vergileri tamamen sıfırlanmalıdır.

Bilindiği gibi yerel medyanın büyük bir kısmı imkansızlıklar içinde fedakarca hizmet vermektedir. Yıllarca yerel medyanın desteklenmesi ve özgürce yayın yapabilmesinin önündeki engeller bir türlü kaldırılmamıştır. Korona virüs salgını sonrası artık dünyada ve ülkemizde hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır. Bu nedenle yerel medyamıza hak ettiği değeri ve itibarı verme zamanı gelmiştir.

Yerel basına gerekli desteği verdiğimiz takdir de, basın emekçileri de işlerine güvenle devam edecektir. Basın yayın kuruluşlarına verilecek olan bu destekler ile yerel medyada oluşacak işsizlik sorununun da önüne geçmiş olacağız. Yerel medyamızı desteklediğimiz müddetçe bölgeyle yakınlaşabilir, bölgenin ve halkın sorunlarına çözüm olabiliriz. Yerel medya ve basın demokrasinin temeli, halkın sesi ve bilgi kaynağıdır. Bu nedenle yerel medyamıza sahip çıkmalı ve desteklemeliyiz.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.