DOLAR 16,1279 1.24%
EURO 17,3202 1.6%
ALTIN 960,531,25
BITCOIN 473558-2,55%
Adıyaman
22°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Eski Rektör İçin Soruşturma İzni Çıktı

Eski Rektör İçin Soruşturma İzni Çıktı

ABONE OL
18 Temmuz 2020 14:34
Eski Rektör İçin Soruşturma İzni Çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

Mahkeme, Adıyaman Üniversitesi eski rektörü hakkında ceza ve disiplin soruşturması açılması gerektiğine hükmetti.

YDK’nın inceleme neticesinde raporda yer alan bulgulara rağmen ceza ve disiplin soruşturmasına gerek görmeyen YÖK kararı mahkemeden döndü.

Eğitim-Bir-Sen olarak, Adıyaman Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü hakkında üyemiz tarafından yapılan şikâyet üzerine, Yükseköğretim Denetleme Kurulu’nca yapılan inceleme neticesinde raporda yer alan bulgulara rağmen ceza ve disiplin soruşturmasına gerek görmeyen YÖK kararı mahkemeden döndü.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, şikâyet edilen rektör hakkında disiplin ve/veya ceza soruşturması açılmasına gerek olmadığı yönünde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık, aksi yönde verilen idare mahkemesi kararında ise hukuki isabet görülmediğine hükmetti.

Mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi: “Davacının iddialarına ilişkin olarak davalı idare tarafından inceleme yapılmış olmakla birlikte, davacının rektörlük seçimi sürecinde idari atamalar, çeşitli konularda hazırlanan projelerin iptal edilmesi, adı geçenin rektörün personele karşı tutum ve davranışları, adam kayırma, devletin imkânlarını kendi çıkarları için kullanma, çeşitli yapılanmalara göz yumma gibi iddialarının bulunduğu ve söz konusu iddiaların ciddiyeti dikkate alındığında, bu iddialara yönelik olarak 2547 sayılı Kanun’un 53. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamındaki işlemlerin başlatılması gerekirken, şikâyet edilen Rektör hakkında disiplin ve/veya ceza soruşturması açılmasına gerek olmadığı yönünde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık, aksi yönde verilen İdare Mahkemesi kararında ise hukuki isabet görülmemiştir.”

kaynak:ebs.org.tr

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.