DOLAR 17,9615 0.25%
EURO 18,2695 0.1%
ALTIN 1.023,510,17
BITCOIN 427691-1,34%
Adıyaman
39°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

DÜZ HAYATLAR

DÜZ HAYATLAR

ABONE OL
1 Mayıs 2022 22:35
DÜZ HAYATLAR
1

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

 

 

Ülkemizde doğan her çocuk; farklı bir zaman diliminde, farklı bir coğrafyada ve farklı bir ailede dünyaya gelir. Bu tercih çocuğun tercihi değildir. Çünkü hiçbir çocuğun kendi anne ve babasını seçme hakkı yoktur. Bundan dolayı her çocuk dünyaya geldiği ve bireyi olduğu ailesinin mevcut imkanlarına ve bulunduğu coğrafyanın şartlarına göre yaşama tutunur.

Kimi çocuklar Ceylanpınar’da, Amik Ovasında, ya da Çukurova, Bafra, Gediz veya Horasan Ovası’nda dünyaya gelir ve gecesini gündüzüne katarak, yaz kış demeden o kadim coğrafyanın toprağını işler. Kimi çocuklar Kaçkarlarda, Cudi, Sübhan, Tendürek, Karaca Dağ, Erek ya da Toros Dağlarındaki kıl çadırlarda dünyaya gelir ve sıcak soğuk, dağ taş, dere bayır demeden belki de bir ömür boyu çobanlık yapar. Kimi çocuklar Fırat, Dicle, Sakarya, Kızılırmak ya da Aras Nehrinin kıyısında dünyaya gelir ve serpme salar derin sulara. Kimi çocuklar ise bir sahil kasabasında dünyaya gelir ve denizlerdeki hırçın dalgalarla boğuşarak balıkçılık apar. Bu çocuklar erken yaşlarda hayatın büyük zorluklarıyla karşılaşır ve   köklerini derinlere salarak her durumda hayatta kalmayı başarır. Bu çocuklara selam olsun. Onlara diyecek hiçbir sözüm yok.

Ancak, kimi çocuklar vardır ki kendi isteği ile olmadığı halde varlıklı ailelerde bulur kendini. İşte sözüm, o sözde varlıklı ailelerde dünyaya gelen ve her şeyi toz pembe gören çocuklara. Çünkü o çocuklar ellerinde tabletler, son model cep telefonları ile zamanlarının büyük bir kısmını boşa harcayan çocuklardır. Gece yarılarına kadar internette gezinip gündüzü geceye, geceyi gündüze çeviren çocuklardır. O çocuklar bakkala, manava, fırına, çarşı pazara kısacası her yere araba ile gittiği için bütün yolları düz bilirler. Çünkü o çocukların alışveriş merkezlerinde bile normal merdiven çıkamayıp kullandıkları yürüyen merdivenler de düzdür. Çünkü o çocukların girdikleri sınavlarda tek tip soru sorulduğu için verdikleri cevaplar da düzdür. Haliyle o çocukların yaşadıkları hayatlar düzdür. Düz bir hayat yaşarlar.

O çocuklar kim biliyor musunuz? Evet, o çocuklar güzel ülkemin yeni nesli içerisinde kendilerine “Z” kuşağı dedikleri ayrıcalıklı nesil.

Bu çocuklar yokluk nedir bilmez, doymak nedir, kanaat nedir bilmezler… Çünkü onların hayatları düzdür. Her şeyi yemez, her yere gitmezler. Herkesle konuşmazlar. Eğilmez, bükülmezler. Hele darlığa, yokluğa hiç gelmezler. Karşılarına çıkan en ufak bir engeli bile aşamazlar. Sorumluluğu hiç almazlar. Çünkü onlar düz büyümeyi bilirler.

Bana göre o çocuklar da günahsızdır. Doğru ya dünyaya gelen her çocuk masum ve günahsızdır. Nasıl eğitilirlerse öyle büyürler

Peki burada suçlu kim derseniz tabi ki biz anne ve babalar. Yani aileler. Aman oğlum bilemez, aman kızım yapamaz. Sen otur kızım ben yaparım, sen gitme oğlum ben giderim. Böylelikle çocuklarımızı kendimize bağımlı, el bebek gül bebek büyütmeye çalışırız. Onlardan bağımsız iş yapmayı, kendi ayakları üzerinde durmayı, hayatın acımasız şartlarına uygun yaşamayı ellerinden alırız. O yüzden bu çocuklar çok fakir büyürler. Sanırlar ki hayat her zaman öyle devam edecek. Bilmezler ki günün birinde o çocuklarımız savaşlarla, krizlerle, yalnızlıklarla yüzleşecek. İşte o zaman anlayacaklar hayatın düz olmadığını. Ancak o zaman da treni çoktan kaçırmış olacaklar

Öyle ise sevgili anne ve babalar. İmkanlarınız ne olursa olsun. Hangi coğrafyada yaşıyorsanız yaşayın fark etmez. “Gözümüz arkada kalmasın.” diyorsanız hiç zaman kaybetmeden çocuklarınızı bir bütün olarak hayata hazırlamanız gerekiyor. Aksi takdirde çocuklarınız hayatın tadına varamaz ve en ufak bir sarsıntıda sendeleyerek olduğu yerde kala kalır. Benden söylemesi.

Uzm. Öğrt. Aziz ÖZBİLGİÇ   azizozbilgic@gmailcom

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.