DOLAR 16,1450 1.33%
EURO 17,3069 1.52%
ALTIN 964,181,64
BITCOIN 472871-2,41%
Adıyaman
22°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Dündar “Şampiyon İlçe Hizmette Geri Kaldı”

Dündar “Şampiyon İlçe Hizmette Geri Kaldı”

ABONE OL
19 Ağustos 2020 16:41
Dündar “Şampiyon İlçe Hizmette Geri Kaldı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

DEVA Partisi Adıyaman Kurucu İl Başkanı Uğur Dündar, Sincik ilçesinin genel sorunları hakkında açıklamada bulunarak, her seçimde rekor seviyede iktidar partisine oy veren ilçe halkının hizmet konusunda geri kaldığını söyledi.

Adıyaman’ın teşvik programlarıyla desteklenmesini vurgulayan DEVA Partisi Adıyaman Kurucu İl Başkanı Uğur Dündar, “Ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla, üniversitelerle işbirliği içerisinde bilimsel temelli çalışmalarla kısıtlı su kaynakları göz önünde bulundurularak, mevcut arazi stokunun ekonomik verimliliği hedefleyen politikalarla optimum kullanımına yönelik tarım politikalarının geliştirilmesi hususuna öncelik verilmelidir” dedi.

“Sincik ilçesi gelişmişlik indeksinde 872, ilçe arasında 845. sıradadır”

Sincik ilçesinin Adıyaman’a 75 kilometre mesafede olduğunu, şehir merkezine bir buçuk saatlik ulaşım menzilinde olduğunu hatırlatan Başkan Uğur Dündar, “Sincik ilçemizin halkı genel olarak akrabalık ilişkileri ile birbirine bağlıdır. Sincik ilçe merkezi ve kırsalı Adıyaman’ın yaylası konumundadır. İlçe 1440 rakıma ve karasal iklim karakteristiğe sahiptir. İlçe ziyaretçilerini Karakuş Tepesi ile karşılamakta, Cendere köprüsünün 1800 yıllık tarihi ile büyülemektedir. Ancak Sincik ilçesi gelişmişlik indeksinde 872, ilçe arasında 845. sıradadır. Geri kalmışlığın muhtemel sebepleri olarak ilçenin yayla turizmi veya tarihi turizm alanları için bugüne kadar yapılmış herhangi bir turizm master planı bulunmadığı için ilçenin turizm potansiyeli de değerlendirilememiştir. Ürün çeşitliğinin sulama kısıtı sebebiyle artırılmaması ilçenin tarımsal potansiyelini de sınırlı bırakmıştır. İlçenin arıcılık için gerekli iklimsel şartlara sahip olmasına rağmen bu alandaki teşvikin sınırlı kalmış olması potansiyelin çok altında randıman alınmasına sebep olmaktadır” şeklinde konuştu.

“Turizm hizmetleri sektörünün gelişimini hedefleyen projeler geliştirilmelidir”

Uğur Dündar, Sincik ilçesinin temel sorunlarının çözümü için şu konulara vurgu yaptı; “Adıyaman, GAP projesinde turizm alanı olarak belirlenmiş olmasına rağmen, 1989’dan bu yana bölgesel strateji planında il bazında turizm master planı gibi bu alandaki potansiyeli bütüncül değerlendiren bir çalışma yapılmamıştır. İlin açık hava müzesi gibi olan tüm noktaları bütüncül yaklaşımlardan ve etkin bir altyapıdan uzak olup, turizm faaliyetlerinin derhal etkin bir plan dahilinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda, Nemrut Dağı milli parkı başta olmak üzere, Kahta ve Sincik ilçelerinde turizm hizmetleri sektörünün gelişimini hedefleyen projeler geliştirilmelidir. Ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla, üniversitelerle işbirliği içerisinde bilimsel temelli çalışmalarla kısıtlı su kaynakları göz önünde bulundurularak, mevcut arazi stokunun ekonomik verimliliği hedefleyen politikalarla optimum kullanımına yönelik tarım politikalarının geliştirilmesi hususuna öncelik verilmelidir. Bölgenin iklim şartları ve bitki çeşitliliğinin arıcılığa son derece elverişli olması hususu göz önüne alınarak bu konuda yeterli teşvik sağlanmalıdır. Sonuç olarak, turizm ve tarımın taşıdığı istihdam potansiyelinin canlandırılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, ilçenin kalkınma ivmesi yakalaması için hayati önem taşımaktadır.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.