DOLAR 15,9752 0.2%
EURO 16,8098 0.64%
ALTIN 935,990,64
BITCOIN 463379-2,66%
Adıyaman
22°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Deniz “Yüz Yüze Eğitim İstiyoruz”

Deniz “Yüz Yüze Eğitim İstiyoruz”

ABONE OL
10 Ocak 2021 18:37
Deniz “Yüz Yüze Eğitim İstiyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

Eğitim-Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, okul öncesi için risk yoksa yüz yüze eğitimin başlanması gerektiğini vurguladı.

Adıyaman Eğitim Bir-Sen ve Memur Sen Şube Başkanı Ali Deniz ve yönetim kurulu üyeleri Gazete Yaman, Radyo Tek, Medya Tek ve Yaman Ekspres gazetelerinin sahipleriyle bir araya gelerek gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Gazeteciliğin fedakarlık ve sorumluluk isteyen zor şartlarda yapılan önemli bir meslek olduğunu ifade eden Başkan Ali Deniz; “Kamu yararına sahada aktif bir şeklide büyük bir özveri içerisinde hizmet yapmakta olan gazeteci arkadaşlarımız başta ilimiz olmak üzere bölgemizin ve ülkemizin sorunlarının gündeme gelmesi ve bunların çözümü ile ilimizin her alanda olduğu gibi sosyal kültürel ve ekonomik gelişmesine ve kalkınmasına önemli katkılar sağlamaktadır.  Gazete Yaman, Radyo Tek, Medya Tek ve Yamanekspres gazeteleri ilimizde uzun yıllar basın sektöründe hizmet veren basın emekçilerinden biri. Kendilerine hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutluyoruz.” Dedi.

“YÜZ YÜZE EĞİTİM İSTİYORUZ”

Ali Deniz “Daha önce yüz yüze eğitime başlatılan anaokulları ile ilgili açıklamalarda bulunmuş ve söz konusu durumun Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile çeliştiğini ifade etmiştik. Gerçekleştirilmekte olan uygulamanın düzeltilmesine dair beklentilerimizi dile getirmiştik. Ancak bu konuda henüz atılmış bir adım yok. Bu toplantıda okul öncesi eğitim çalışanlarının ve öğretmenlerimizin yüz yüze eğitime geçilmesinin çalışan anne babalara müjde olarak verilmesine dair ifadelerden incindiğini gördük” dedi.

“ Yüz yüze eğitime başlatılan kamuya ait okul öncesi kurumlarının hiçbirisi tam gün eğitime tabi değil. Bütün bu kurumlar tabi oldukları mevzuat gereği ikili eğitim yapmak zorundadır. Hal böyle olunca 3 saatlik bir eğitim süresinin çalışan anne-babaların sorunlarını çözmediğini anlamış olduk” şeklinde konuşan Ali Deniz, “ böylece ne yazık ki çalışan ebeveynlerin çocukları uzak eğitim imkânından da yoksun kalmıştır. Okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitimin başlaması ile birçok sınıfta 2-3 öğrencinin, bazı anaokullarında toplam öğrenci sayısının neredeyse eğitim çalışanı sayısı kadar olduğu ve ekseriyetinin aile profilinin çalışmayan ebeveyn olduğu, Sağlık Çalışanlarının çocuklarının ise neredeyse yok denecek kadar az sayıda olduğu görüldü” şeklinde konuştu.

“ Bu sorunun çözümünde atılacak en iyi adım özel kreş ve tam gün eğitim yapan özel anaokullarını açık tutmaktır. Hatta bu hususta teşvik mekanizmasını canlandırmaktır” ifadelerini kullanan Deniz, “ eğitim çalışanlarının bir bütün olarak ve eğitim sorunlarının kapsamlı olarak değerlendirilmesi gerekir. Hepsi birer kamu çalışanı olan okul öncesi yönetici, öğretmen ve çalışanlarının diğer kamu çalışanlarından maruz kaldıkları veya kalacakları riskler bakımından ayrı tutulması “ acaba okul öncesi çalışanlarını, öğrencilerini ve velilerini virüs bulaşması riskinden uzak tutan mucize nedir” sorusuna akıllara getiriyor. Eğitim Bir Sen olarak yanlış uygulamanın sonlandırılarak pandemi ile mücadelede olumlu sonuçlar almaya başladığımız bu sürece katkı sunulmasını bekliyoruz” dedi.

 

Eğitim Bir Sen olarak gerekli şartlar oluştuğunda bir an önce yüz yüze eğitime başlanması temennilerini sık sık ifade ettiklerini söyleyen Deniz “ Yüz yüze yapılması planlanan sınavların pandeminin getirdiği riskler dolayısıyla ertelendiği bir süreçte okul öncesi eğitim kurumlarının açık tutuluyor olması yerinde bir karar olmamıştır. Eğer bu hususta bir risk söz konusu değilse okuma yazmaya yeni geçecek 1. Sınıf öğrencileri ile eğitim öğretim yılı sonunda sınava girecek olan 8 ve 12. Sınıf öğrencileri için de yüz yüze eğitimin başlatılması uygun bir karar olacaktır” şeklinde konuştu.

GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI

Başkan Deniz, ziyaret esnasında 10 Ocak gazeteciler gününü de kutlayarak, “İnsanları doğrudan mahrum, yalana mahkûm etmeyen gazetecilerin gününü tebrik ediyoruz.”dedi.

İnsanları doğru bilgi ve güvenilir haberle buluşturmak için muhabirinden fotoğrafçısına ve editörüne; zor şartlarda gösterdikleri çabayla demokratik hak ve özgürlükler alanının daha da genişlemesine, güçlenmesine hizmet eden gazeteciler her türlü takdir ve teşekkürü hak ettiklerini vurgulayan Deniz, şunları kaydetti:

“Yorucu bir tempoyla toplumsal olaylardan afetlere, terörden savaş alanına kadar zor, tehlikeli anlarda ve yerlerde, üstelik zamanla yarışarak, gelişmeleri haberleştirerek bizlere servis eden gazeteciler kamuoyu açısından çok önemli bir görevi ifa etmektedir. Birçok basın emekçisi, haber peşinde koşarken pek çok tehlike atlatmakta, yaralanmakta, hatta canından olmaktadır. İnsan hakları ve hürriyetinin kullanımı açısından basın hürriyeti önem taşımaktadır. Düşünce, inanç, kanaat ve ifade özgürlüğü ancak basın hürriyetiyle mümkün olabilir. Gerçeklerin haber olmadığı yerlerde insanlar doğrudan mahrum, yalana mahkûm olurlar.”

Deniz, “Bugün, birçok konuda bazı yayın organlarında sağlıklı haberlerin çıkmamasının sebebi, kasıtlı haber anlayışıyla zihinlerin perdelenmesidir. Bu nedenle, bütün medya mensupları yalnızca olanın olduğu gibi anlaşılmasına ve aktarılmasına aracılık etmelidir.”dedi.

Dünyanın birçok yerinde basın emekçileri, başta sosyal güvence imkânları olmak üzere, güvenli, sağlıklı çalışma imkanından yoksun olduklarına dikkat çeken Deniz, mesajını şöyle tamamladı:

“Aldıkları ücret, insanca yaşama şartlarını sağlamada yetersizdir. Her 10 Ocak’ta siyaseten veya iyi dileklerle gazetecilerin daha insani hak ve çalışma şartlarına sahip olmaları yönündeki yapılan açıklamalar, genellikle güzel bir temenni olarak kalmakta, sorunlar ertelenmektedir. Eğitim-Bir-Sen olarak, daha geniş yasal haklara sahip olmaları dileği ile mesai kavramı olmaksızın gece gündüz demeden ter akıtan basın emekçilerinin ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, bugünün çalışma şartlarının iyileştirilmesine vesile olmasını temenni ediyoruz.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.