DOLAR 16,8280 0.39%
EURO 17,5594 0.43%
ALTIN 977,670,18
BITCOIN 3223540,89%
Adıyaman
30°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Dağtekin “Adıyaman yatırımlarda yeni bir döneme giriyor”

Dağtekin “Adıyaman yatırımlarda yeni bir döneme giriyor”

ABONE OL
26 Ağustos 2020 22:44
Dağtekin “Adıyaman yatırımlarda yeni bir döneme giriyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin,  geçtiğimiz günlerde 2846 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Adıyaman’ın 6’ncı Bölge teşvik kapsamına alınmasına yönelik “Adıyaman yatırımlarda yeni bir döneme giriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Adıyaman’ın 6’ncı bölge teşviklerinden faydalanmasıyla ilgili kararının geçen hafta ResmiGazete’de yayımlandığını anımsatan Başkan Dağtekin “Bilindiği gibi daha önce açıklanan Teşvik Sistemi’nde Adıyaman 5’inci bölgedeydi. Resmî Gazetenin geçen hafta yayımlanan 2846 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Adıyaman ilimiz, OSB içi, OSB dışı ayrımı yapılmaksızın artık tüm ilçeleri ile 6’ncı Bölge teşviklerinin tamamından faydalanacaktır. Elbette süreç içerisinde yeni yatırım yapmak isteyen müteşebbislerimiz zaten 6’ncı bölgenin avantajlarından faydalanıyordu. Cumhurbaşkanlığı kararıyla teşvik sisteminde bazı değişiklikler yapılarak, teşvikin kapsamı genişletildi. Bu değişiklik içerisinde hiç şüphesiz Adıyaman’ın tüm ilçeleri de kapsayacak şekilde 6’ncı bölgede yer alması oldu.  Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van gibi illerle birlikte 6’ncı bölge teşviklerden faydalanacak olan Adıyaman’ımız, böylelikle rekabet gücünü daha da arttıracaktır.  Özellikle işgücü maliyetleri noktasındasağlanan destekler, Adıyaman’ı emek yoğun sektörler olan tarım, turizm ve sanayi alanlarında büyük avantajlar sağlayacak ve yatırımcılar için cazibe merkezi haline getirecektir. Bu fırsatı Adıyaman’ın tüm dinamikleriyle birlikte iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla bu süreci, kelimelerden, kavramlardan ayrıştırıcı, tahrip edici üslup yerine birbirimizi duyarak, birbirimizi dinleyerek bu güzel şehrin yükselmesi için neler yapabiliriz, bunu kendimize dert edinmemiz gerekiyor.  Her zaman söylüyorum; çalışan, üreten ve yükselen bir Adıyaman için ‘ortak aklın’ olması gerekiyor. AK Parti olarak her zaman ortak aklın hâkim olması için çalıştık. Özellikle bu süreçte başta Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanımız ve milletvekilimiz Ahmet Aydın olmak üzere tüm milletvekillerimizle, sanayicilerimizin taleplerini dikkate alarak, yatırımlar noktasına onlarına lehine olacak adımların atılması için Ankara’da yoğun gayretler sarf ettik. Bu yoğun çalışmalar neticesinde son şeklini alan teşvik sisteminde 6’ncı Bölge kapsamına alındık. Adıyaman’a yeni bir ivme kazandıracak bu teşvikle birlikte müteşebbislerimiz başta; 10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesi desteği, 5 yıl brüt aylık asgari ücretin 20 katına kadar nitelikli personel desteği, 10 yıla kadar gelir vergisi stopajı desteği olmak üzere, finansman konusunda 10 yıl boyunca tüketimin yarısı kadar enerji desteği, yatırım tutarının yüzde 49’una kadar devlet sermayesi desteği,  gümrük vergisi muafiyeti, makine ve teçhizatları ile inşaat harcamaları için KDV istisnası, teşvik belgesi sahiplerine yatırım tutarının iki katına kadar kurumlar vergisi indirimi veya 10 yıla kadar kurumlar vergisi istisnası, yatırımın yapıldığı kamu arazisinin 49 yıl süreyle tahsisi, istihdam garantisi şartıyla gerekirse bedelsiz devri gibiimkânlar sunuluyor” diye konuştu.

Açıklamasının devamında yatırımcılara da bir çağrıda bulunan Başkan Dağtekin “İktidara geldiğimiz tarihte kalkınma hamlelerimizden biri de yatırımcılarımızın önünü açacak teşvik paketleriydi. İlk teşvik paketinin çıktığı 2004 yılında Adıyaman da 5084 sayılı teşvik kanunu kapsamındaydı. O dönemde sanayide büyük bir sıçrama yaşamıştık. İnşallah Adıyaman’ımız 6’ncı bölge alınmasıyla aynı ruhu, aynı heyecanı bir tık yukarı çıkararak Adıyaman sanayisinde büyük bir değişim ve dönüşümü sağlayacağız. Bu arada çalışmalarını hızlandırdığımız 650 hektarlık 2B orman arazisinin de Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi’ne dâhil edilmesiyle hem mevcut OSB’yi iki kat büyütmüş olacağız hem de yeni yatırımlar için girişimcilerimizin önünü açmış olacağız. Adıyaman yatırımlar noktasında potansiyeli yüksek bir şehir. İlimizin bu potansiyelinden istifade etmek isteyen girişimcilerimizin, Adıyaman’a yatırım yapmaları için elimizden gelen tüm kolaylıkları sağlayacağız” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.