DOLAR 16,1333 1.28%
EURO 17,3017 1.51%
ALTIN 965,081,74
BITCOIN 473631-2,52%
Adıyaman
22°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çiftçilere Sıvat Dağıtımı Yapıldı

Çiftçilere Sıvat Dağıtımı Yapıldı

ABONE OL
10 Mart 2021 22:13
Çiftçilere Sıvat Dağıtımı Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

Adıyaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla sıvat (hayvan suluğu) projesi hayata geçiriliyor.

Mera alanlarımız hayvan yetiştiriciliği açısından en önemli kaynaklarımızdandır. Otlatılan hayvanların temiz ve kolay ulaşılabilir su ihtiyacının temini hayvancılık açısından çok önemli bir yer tutmaktadır. Mera, yaylak ve kışlaklarda otlayan hayvanlarımızın su ihtiyaçlarının sağlanması, hayvan yetiştiricilerimizin işlerinin kolaylaştırılarak zamandan tasarruf sağlanması ve meraların işlev ve verimliliğinin arttırılması amacıyla Bakanlığımızın, İl Müdürlüğümüze tahsis ettiği ödeneklerle 250 adet sıvat alınmıştır. Dağıtımı yapılacak sıvatlar meralarda otlayan hayvanların su ihtiyacının karşılanması açısından büyük önem taşımaktadır.

Sıvat dağıtım programına Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas, İl Müdür Yardımcıları Nihat Yılmaz, M. Nedim Baybatmaz Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdür Ayhan Polat, teknik personel ve sıvat dağıtımı yapılan köy muhtarları katıldı.

İl Müdürü Nurettin Kıyas konuşmasında; “Bakanlığın büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini teşvik etmek ve hayvan sayısının arttırılması amacıyla yetiştiricilere her türlü teknik ve altyapı hibe desteği sağladığını, İl Müdürlüğümüz bölgede hayvancılığı daha verimli kılmak, kırsal alanda büyükbaş ve küçükbaş hayvanların temiz su ihtiyacını karşılamak amacıyla; sıvat dağıtımını yaparak katkı sunduğunu, ülkemiz hayvancılığında girdilerin % 70’inin yem girdileri olduğunu, hayvansal üretimde en önemli girdiyi oluşturan kaliteli kaba yemin, en ucuz ve en kolay temin edildiği kaynakların çayır ve mera alanları olduğunu, amaçlarının çayır, mera ve yayla alanlarına yerleştirilecek bu sıvatlarla otlatma verimini artırmak,  hayvansal ürün miktarını artırmak, hayvanların sevk ve idaresini kolaylaştırmak, hayvanlarımızı bulaşıcı hastalıklara karşı korumaktır”dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.