DOLAR 15,9749 0.15%
EURO 16,8033 0.57%
ALTIN 930,730,07
BITCOIN 466064-2,32%
Adıyaman
22°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

CHP’li Tutdere: Avukatlar Bu Gömleği Yırtıp Atacaktır

CHP’li Tutdere: Avukatlar Bu Gömleği Yırtıp Atacaktır

ABONE OL
13 Temmuz 2020 00:12
CHP’li Tutdere: Avukatlar Bu Gömleği Yırtıp Atacaktır
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

Avukatlık kanununda değişiklik öngören yasa teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda apar topar geçirilmesine tepki gösteren TBMM Kâtip Üyesi ve Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere iktidar yüklendi: “Sizin bu teklifiniz, savunmayı zehirleyecektir, adaleti zehirleyecektir, yargıyı zehirleyecektir. Siz, adalet sistemine zehir enjekte ediyorsunuz. Siz iktidar olarak haksızlıklara karşı dik duran, demokrasi mücadelesi veren avukatlara korku gömleği giydirmeye çalışıyorsunuz. Ancak, şunu unutmayın: Cübbesinde düğme olmayan, efendileri olmayan, köle kullanmayan, bağımsız savunmanın tek temsilcisi olan avukatlara bu gömleği giydiremeyeceksiniz. Avukatlar bu gömleği yırtıp atacaktır.” diye konuştu.

 

Meydanlarda mücadele eden Baro Başkanlarını ve avukatları selamlayarak konuşmasına başlayan Tutdere, şöyle konuştu:

*Bu kanun teklifinin Türkiye’nin gündemine geldiği günden bu yana gerek adliyelerde gerek sokaklarda gerek meydanlarda bağımsız savunma adına, hukuk devleti adına mücadele veren, dik duran, güç karşısında eğilmeyen başta baro başkanlarımız olmak üzere 140 bin avukat meslektaşımı selamlıyorum.

*Teklif sahipleri Komisyon görüşmelerinde özellikle bu savunmayı parçalayan, bölen tekliflerini “çoğulculuk”, “temsilde adalet” sloganlarıyla desteklediler, açıkladılar. Ancak teklife baktığımızda teklif sahiplerinin dediği gibi bu teklifte ne temsilde adalet var ne de çoğulculuk var. Her ne kadar sizler bu teklifinizi “çoğulculuk” ve “temsilde adalet” sosuyla süslemiş olsanız da bütün avukatlar, bütün milletimiz sizin niyetinizi çok iyi biliyor. Herkesin bildiği gibi, sizin bu teklifteki amacınız kendinize yakın, emrinizde yeni barolar oluşturmaktır. Sarı sendikalar, yandaş televizyonlar zincirine bir de sarı baroları eklemek istiyorsunuz.

*Sizler savunmayı dikensiz bir gül bahçesi hâline çevirmeye çalışıyorsunuz çünkü siz iktidar olarak bu ülkede hukuk mücadelesi veren, insan hakları mücadelesi veren, demokrasi mücadelesi veren bütün kesimlerden rahatsızsınız. Avukatlardan da rahatsızsınız. Avukatlık Kanunu’nun barolara vermiş olduğu hukukun üstünlüğünü savunmak, insan haklarını savunmak görevini barolar ifa ettiği için sizler bu duruştan rahatsızsınız. Onun için bölelim, parçalayalım, yönetelim, yürütmeyle uyumlu barolar oluşturalım diye bu teklifi getirdiniz. Hukukçular “Yanlış.” diyor, 80 baro başkanı “Yanlış.” diyor, 140 bin avukat “Yanlış.” diyor ama siz ısrarınızı sürdürüyorsunuz.

Üniter Yapıyı Zehirleyeceksiniz

* Hukukta temel bir ilke vardır. Zehirli ağacın meyvesi zehirli olur. Sizin bu teklifiniz, savunmayı zehirleyecektir, adaleti zehirleyecektir, yargıyı zehirleyecektir. Siz, adalet sistemine zehir enjekte ediyorsunuz. Sizin yargıya, savunmaya verdiğiniz bu zehir üniter yapımızı da zehirleyecektir. Birbirleriyle uğraşan, birbirleriyle çatışan, etnik temelli, siyaset temelli yeni barolar oluşacaktır. Bu teklifte milletin, bu teklifte hukukun, bu teklifte demokrasinin yararına hiçbir şey yoktur.

Avukatlara Korku Gömleği Giydiremeyeceksiniz

*Siz iktidar olarak haksızlıklara karşı dik duran, demokrasi mücadelesi veren avukatlara korku gömleği giydirmeye çalışıyorsunuz. Ancak, şunu unutmayın: Cübbesinde düğme olmayan, efendileri olmayan, köle kullanmayan, bağımsız savunmanın tek temsilcisi olan avukatlara bu gömleği giydiremeyeceksiniz. Avukatlar bu gömleği yırtıp atacaktır.

140 bin avukat adına AKP Grup Başkanvekiline Sataşıyorum

* 140 bin avukat adına AK PARTİ Grup Başkan Vekiline sataşıyorum. Şimdi, Grup Başkan Vekili bize diyor ki: “Bu yasayla biz temsilde adaleti getiriyoruz.” Ne yapıyorlar? 40 üyeli bir baroya 4 delege, 5 bin üyeli bir baroya 4 delege. Şimdi, normal matematik bilimine göre çarptım, böldüm, toplamdım böyle bir sonucu bulamadım. Araştırdım, AK PARTİ matematik bilimine yeni bir şey bulmuş “AK-Matik.” Evet, “AK Matik”e göre 40=5.000. Sizi bu teklifinizden dolayı Nobel Matematik Ödülü’ne aday olarak öneriyoruz.

Fetönün Yarım Kalan İşini Tamamlıyorsunuz

*Bu teklifin bir FETÖ projesi olduğunu herkes söylüyor; biz de söylüyoruz, bütün avukatlar söylüyor. FETÖ’nün yarım kalan bu işini tamamlamayın, gelin bu işten vazgeçin. Daha önce bu milletin kürsüsünde millet adına sizi uyaran bir milletvekili vardı: Sayın Kamer Genç. “Yapmayın, etmeyin; bu FETÖ terör örgütü gelirse en çok siz zarar görürsünüz.” demişti. Milletimiz zarar görmüştü. Zaman geldi, Sayın Genç haklı çıktı. Biz de aynı şekilde sizleri uyarıyoruz: Gelin bu yanlıştan vazgeçin. Gelin, avukatlarımızı, savunma makamımızı bölen, parçalayan bu teklifinizden vazgeçin. Bakınız, yıllarca avukatlık yapmış, baro organlarında çalışmış bir arkadaşınız olarak sizleri ben de uyarıyorum: Bu teklifte bölücülük var. Bu teklif, adaleti, hukuku, demokrasiyi zehirleyecektir; bundan vazgeçin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.