DOLAR 15,9744 0.2%
EURO 16,8228 0.71%
ALTIN 931,730,18
BITCOIN 465678-2,01%
Adıyaman
22°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Aydın“Yatırımdan Anlamıyorsunuz Bari Engel Olmayın”

Aydın“Yatırımdan Anlamıyorsunuz Bari Engel Olmayın”

ABONE OL
6 Ağustos 2020 23:11
Aydın“Yatırımdan Anlamıyorsunuz Bari Engel Olmayın”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

 “Olmayacak Bir Şeyin Projesini Yapmayız”

“Halkın Gönlündeki Makam Her şeyden Daha Önemli”

 

 

AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın’dan samimi açıklamalar geldi. Aydın, halkın gönlündeki makamın daha önemli olduğunu açıkladı.

 

AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, “ Basın Stüdyosu”na konuk oldu.

Adıyaman tarihinde ilk kez 5 radyo İnternet Gazeteciler Cemiyeti ve 27 internet sitesinde aynı anda canlı yayına katılan Aydın, Adıyaman gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

 

Beraberinde AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin ile birlikte moderatörlüğünü Burak Cansel’in yaptığı, Cemiyetimiz Başkanı Zeki Dişkaya, Başkanvekili Yusuf Dündar ve Yönetim Kurulu üyeleri Muhsin Çelikten ile Yılmaz Çoban’ın sorularını yanıtlayan Ahmet Aydın, ülke ve kent gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sohbet havasında geçen programda özellikle tütün konusunda önemli aşamaya gelindiğini belirten Aydın, tütünün yerli ve milli olması için çalışmaları hızlandırdıklarını belirtti.

 

ÜNİVERSİTE

Adıyaman Üniversitesi’nin o kentin lokomotifi olması gerektiğini belirten Aydın “ Üniversite o kente heyecan vermeli, ufuk vermelidir. Projeleriyle Adıyaman’ın sağlıkta, tarımda ve bir çok alanda üniversitemizinden faydalanmamız gerekiyor. Onların yapacağı projelere de bizler her daim destek olacağız. Maalaesef son yıllarda üniversitemiz durağan bir dönem yaşandı. Ama son bir yıldır üniversiteyi şehre küsen değil şehre kapılarını açan bir üniversite alanı haline getiriyoruz.” Dedi.

HIZLI TREN

 

Hızlı tren konusundaki eleştirilere yanıt veren Aydın “Hiç kimsenin gündeminde kara tren yokken biz hızlı treni gündeme aldık. Bu iş ufuk meselesidir. Her gerçek bir hayalle başlar. Siz hayal edemezseniz siz vizyon ortaya koyamazsanız gerçeğe ulaşamazsanız. Mermer OSB, sanayi ve sağlık konusunda çalışmalarımız sürüyor. Şehirde ciddi oranda nüfus artıyor ama bir yandan da ciddi girdileri olmalı. Projeleri önce planlıyoruz. Sonra proje safhası yapılıyor. Biz ilk iki safhayı gerçekleştirdik. Yaklaşık 100 kilometrelik bir hat döşenecek. Gölbaşı’ndan Kâhta’ya hem hızlı tren hem de yük treni olsun istedik. Besni OSB ve Kâhta’ya istasyon kurduk. Projesi yapılıyor deniyor inşaat nerede deniyor.  Yatırımdan anlamayan muhalefet yapılanlara engel olmasın. Proje diyoruz siz inşaat anlıyorsunuz. Hastaneyi soruyorlar. İhale edilecekti diye. İhale edildi. Bu işleri bilmeyenler ne oldu diye soruyorlar. Niyet önemlidir. Niyet üzüm yemek olmalı. Hızlı tren projesinin bedeli 7 milyarın üzerinde. Bu şartlarda kolay değil. Ben şehrim için mücadele edeceğim. Olmayacak bir şeyin projesini niye yapalım. Yaklaşık 100 kilometrenin 35 kilometresi tünel olacak. Viyadük olacak. Şuanda sondajlar yapılıyor.

Etütler yapılıyor. Projenin yaklaşık yüzde 30’u bitti. Büyük projeler hedefledik. Takipçisi olacağız.Asıl olan işini hakkıyla yapabilmektedir. Halkın gönlündeki makam benim için önemlidir. Adıyaman’ı güzel günler bekliyor. Yıllık 10 milyon TL’lik yatırımdan 1 milyar yatırım alan bir iliz. Şimdi kaynaklar aynı ama çok daha fazla birçok büyükşehri geçtik.” Dedi.

 

PANDEMİ SÜRECİ

Pandemi sürecinde de Adıyaman’a hizmet için canla başla çalıştıklarını aktaran Aydın, “Kurban Bayramı vesilesiyle yine kentimizde, sahalardayız. Şehrin taleplerini beklentilerini çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz. İhtiyaç ve talepleri ilk elden çözmeye çalışıyoruz. Bütün hemşerilerimizin Kurban Bayramını kutluyorum.

Pandami sürecinde hayat devam ediyor, bu süreçte hiç durmadık. Adıyaman özelinde sahadaydık. Ankara’da Adıyaman’ın taleplerini yakından takip ettik.

KÖPRÜLÜ KAVŞAK

 

Köprülü Kavşağın 600 gün süresi olmasına rağmen bunu kısa bir sürede tamamlandı. İnşallah 15 Ağustos’ta trafiğe açılacak. Adıyaman’da 300 Yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin ihalesinin Mart ayında yapılacağını duyurmuştuk. 217 milyon bedelle yatırım programına alınmıştı ve ihalesi yapılarak sözleşme imzalandı.

 

KUŞAKLAMA KANALI

Yağmurun yoğun olduğu dönemde sel oluşuyordu, DSİ tarafından kuşaklama kanalı ihalesi yapıldı. Besni, Gölbaşı ilçeleriyle birlikte, Harmanlı, Belören, Besni Suvarlı ve 12 köyün içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılayacak olan Erkenek İçme Suyu Projesinin ihalesi yapıldı. Yer teslimi yapılarak inşaatına başlandı. 130 kilometre ileriden 2 sene içerisinde suyu getirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’de 25 sulama projesini TOKİ marifetiyle finansmanında ayarlamak suretiyle planlaması yapıldı. 25 Projeden ikisi Koçali ve Gömükan projeleridir. Adıyaman ve Besni Millet Bahçelerinin ihalesi gerçekleşti. Samsat Hükümet programını ihale etti. Adıyaman Emniyet Müdürlüğü inşaatına başlandı. Valilik, özel idare binası tamamlandı. Samsat ve Çelikhan ilçelerimizle birlikte Pınarbaşı ve Balkar beldelerimizi doğalgaza kavuşturuyoruz. Temennimiz Tut, Sincik, Gerger ilçelerimizi de doğal gaza kavuşturmanın gayretinde olacağız. Spor tesislerimiz devam ediyor. Merkezde 15 halı saha, 1 gençlik merkezi yapılacak. İlçelerde devam eden spor yatırımları var. 2002’de 9 tesis varken şimdi 100’ü geçti.

 

SPOR

Kahta02 Spor BAL’da lider olmuştu. Pandemi sürecini dikkate alarak BAL’da top koşturan şehir takımları var. Bu sürece dikkate alarak 2 defa Gençlik Spor Bakanımızla görüştük, Kulüpler Birliği ile Futbol Federasyonu ile görüştük. Bu manada 1-2 puan geride olan takımlarında 3. Lige çıkması konusunda girişimlerde bulunduk. Adıyaman gibi 11-12 şehrimiz çifte bayram yaptı. Adıyaman 1954 Spor ve Kahta02 Spor’a 3. Lig’de başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

TÜTÜN

 

 

Tütünün üzerinden siyaset yapılmasını doğru bulmadığını savunan Aydın, “Adıyaman’ın hakikaten el emeği göz nuru ve her birimizin çocukluğumuzdan beri bir şekilde doğrudan ya da dolaylı iştigal ettiğimiz bir alan ama maalesef vatandaşın el emeği, çiftçinin el emeği üzerinden, alın teri üzerinden birileri hep siyaset yaptı. 2011 yılındaki rakamlara baktım Adıyaman’da bir buçuk milyon kilogram sözleşmeli üretim yapılıyor, bir buçuk milyon kilogram. Biz farklı ürünleri getirdik, denedik ve tutturduk. 2019 sonuna baktığımızda bir buçuk milyon kilogramdan sekiz buçuk milyon kilograma sözleşmeli üretim yapmışız ve şimdi sigarada kullanılan tütünün en az yüzde 30’unun hatta Cumhurbaşkanını kararıyla da bunun yüzde 45’e çıkacak oranda olan bir kanuni düzenleme yapıyoruz ve ki bunu tarım komisyonundan da geçirdik. Bu çok çok önemli, yani Ova tütünü de ciddi bir gelişme gösterecek. Şu anda sigarada yerli tütün zorunluluğu hiç yok. İsterseler hiç kullanmayabilirler ki çok az kullanıyorlar. Yüzde 0 civarında şu anda kullanıyorlar. O da zorunlu değil. Biz yasal bir zorunluluk getiriyoruz. Sigarada kullandığın tütünün en az yüzde 30’u yerli tütün olacak diyoruz. Yani kim yerli tütünü koruyor, kim yerli tütüne karşı bunu kamuoyu takdirine sunuyorum. Bu da Adıyaman tütünün önünü açacak olan çok önemli bir gelişme. Hayırlı, uğurlu olsun.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.