DOLAR 15,9754 0.2%
EURO 16,8033 0.6%
ALTIN 937,390,78
BITCOIN 462055-3,07%
Adıyaman
22°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Adıyaman Yine Yok!

Adıyaman Yine Yok!

ABONE OL
21 Aralık 2020 10:56
Adıyaman Yine Yok!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

 

Biz Hayal Edelim Onlar Kazansın

Yılan hikayesine dönen Adıyaman Devlet Hastanesiyle ilgili kötü haberi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca verdi.

Bakan Koca tarafından önceki günlerde açıklanan yeni hastaneler konusunda Adıyaman’ın olmaması vatandaşların tepkisine yol açtı.

Temmuz ayında hizmete alınması planlanan 150 yataklı Adıyaman Devlet Hastanesi hâlâ açılamadı. Yeniden yapılmak üzere yıkılan Adıyaman Devlet Hastanesi’nin bir türlü başlamayan yeniden yapım çalışmaları vatandaşı mağdur ediyor.

Türkiye’de devlet hastanesi olmayan ender illerden biri olan Adıyaman’da dönemin sağlık bakanları ve siyasileri tarafından verilen sözler yerine getirilmezken hastanenin yerinde ise adeta yeller esiyor. 2. Basamak devlet hastanesinin olmaması Adıyamanlıları eğitim ve araştırma hastanesine yönlendirirken yoğunluğun tek bir hastanede toplanması sağlıkta aksamalara neden olmaya başladı.

Adıyamanlılara 150 yataklı devlet hastanesi için söz verilen projenin ne olduğu merak konusu olurken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hastane yapılacak iller arasında Adıyaman’ı söylemesi hayal kırıklığına yol açtı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 6 ile yeni hastane açılacağını duyururken ‘Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak ve Mardin’den yeni hastaneler için düğmeye basıldığını açıkladı.  6 ilden 3’üne şehir hastanesi yapacak olan bakanlık diğer 3 il için ise 500 yataklı hastaneler yapmak için kolları sıvadı.

AFRİKAYA HASTANE VAR ADIYAMAN’A YOK

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM’de Sağlık Bakanlığı bütçesi ele alınırken yaptığı konuşmada Adıyaman merkezde yalnızca bir hastane olduğunu belirterek, coronavirüs hastalarıyla diğer hastaların aynı acili kullandıklarını belirtti.

Afrika’ya ulaşan sağlık yatırımlarının Adıyaman’a uğramadığını aktaran Tutdere Bakan Koca’ya da, “Afrika’nın çoğu ülkesine hastane yapmışsınız.

Ancak bizim önceki yıllarda yıkılan Adıyaman Devlet Hastanesi’nin yerine yapılacağı belirtilen 150 yataklı devlet hastanesi bütün taleplerimize rağmen bugüne kadar yapılmadı.

Adıyaman’da ikinci basamak hastane olsaydı belki de Covid-19 şartları bu kadar ağırlaşmayacak, bu kadar vaka olmayacaktı. Bu nedenle 150 yataklı devlet hastanesinin çalışmalarına bir an evvel başlanmasını bekliyoruz” çağrısında bulundu.

BİZDE ŞEHİR HASTANESİ İSTİYORUZ!

 

 

Gazeteci-Yazar Mahmut Tekin ise köşe yazısında şehir hastanesi istediklerini dile getirerek, “Kapatılmasın denildi hiç kimse dinlemedi. 100 Yataklı 82. Yıl Hastanesi kapatıldı. Aman yapmayın, etmeyin bu hastane konumu itibariyle bu memlekete çok lazım denildiyse de bu kenti sözde yönetenler bildiklerini okudular. Yerine daha modern bir hastane yapacağız denilip, 315 yatak kapasiteli Devlet Hastanesini de yıktılar. Orta da 5 Yıldır yapımı beklenen hastane-falan yok, şemdi yerinde yeller esiyor!

 

Vatandaşı şehrin en ücra köşesine yapılan gidişi-gelişi bir problem, acili, hasta yoğunluğu, park sorunu ile günlerce sıra beklemesi ayrı bir problem olan bir hastaneye mahkûm ettiler!

 

Öyle siyasetçilerin dediği gibi Adıyaman sağlık da çağ atlayıp,2023 hedeflerini bugünden falan yakalamış değil. Şimdi bu salgın hastalık dönemin de yetkililer yana-yana 30-40 yatak atarak bir takım sağlık hizmetlerini yürütebilecekleri yer arıyor!  Sağlık çalışanları ve hastalar sıkıntılı ve endişeli, kimse bu tek olan hastaneye korkusundan gidemiyor. Mecbur kalmayınca gitmek istemiyor. Zaten yetkililer de gelmeyin diyor. Bundan da en çok kimsesiz, dar gelirli, gariban insanlarımız nasibini alıyor.

 

Birçok il şehir hastanelerine kavuşurken, biz halen 5 yıl önce planlanan 150 yataklı Hastanenin mücadelesini veriyoruz. Şimdi şartlar değişti, biz 150 yatak kapasiteli Hastane değil, en az 250 yatak sayısına sahip yeni bir devlet hastanesinin planlanmasının yanında Adıyaman’a bir şehir hastanesi de istiyoruz. Bu bizim hakkımız, diğer illerden neyim eksik! Oysa-oy, milletvekiliyse-milletvekili, biat sa-biat etmiş iller arasında ön sıralardayız!

Öyle, Adıyaman kalkınma da büyük hamleler yapıp büyük değişim ve dönüşüm sürecine girmemiştir. Öyle, 81 il arasında en çok kamu yatırımı alan iller sıralamasında da yerini-falan almamıştır! Halen orta da yılan hikayesine dönen 150 yataklı devlet hastanesi için ağlayan-sızlayan bir Adıyaman var!

İlk şehir hastanesi 478 yatak kapasiteli olarak, nüfus sıralamasın da 46. sırada olan, Yozgat iline yapılmıştır. Arkasından 45. sırada olan Isparta’ya 755 yataklı, 38. sırada ki Kütahya’ya 610 yataklı, 37. sırada ki Elazığ’a 1038 yatak kapasiteli Şehir Hastaneleri yapılırken, 33. Sırada yer alan 626 bin nüfuslu Adıyaman bunun neresin de? Siyasetçilerimiz ne der bu işe?

Sağlık Bakanı açıkladı; Diyarbakır’a 1000, Mardin’e 750, Şanlıurfa’ya 1700 yataklı Şehir Hastanesi. Batman’a 500, Siirt’e 500, Şırnak’a 500 yatak kapasiteli Devlet Hastanesi yapılacak. Adıyaman yine bu proje içerisin de yoktur, sesini çıkaramamıştır, burada da sınıfta bırakılmıştır!

Siyasilerimizin öyle, “Adıyaman’ın Makûs talihi Ak Parti iktidarı dönemin de değişti, Nissibi Köprüsünden her yıl milyonlarca aracın geçmesiyle Adıyaman önemli bir merkez haline geldi” söylemleri abartılı, siyasi söylemlerden ileri gitmemekte! Halen Adıyaman otobüs firmaları bu köprüyü kullanmamaktalar. Öyle söylendiği gibi Adıyaman bu köprüyle önemli bir merkez haline de gelmemiştir. Bakın, Rize’nin nüfusu 343 bin, Adıyaman nüfusunun yarısından biraz fazla, nüfus sıralamasın da Adıyaman 33.sıra da Rize 56. sıra da 800 yatak kapasiteli tam donanımlı şehir hastanesi yapılacak. Biz, 150 yataklı Devlet Hastanesi hayalini 5 yıldır kurarken, birçok il en güzel hizmetleri bizden önce zamanında alıp yoluna devam ediyor!” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.