DOLAR 16,7239 0.13%
EURO 17,4864 -0.28%
ALTIN 966,06-0,38
BITCOIN 3268531,14%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

4 Yıl Ücretsiz Kolej

4 Yıl Ücretsiz Kolej

ABONE OL
6 Ağustos 2020 14:07
4 Yıl Ücretsiz Kolej
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Reklam

Yılmaz “Teknolojide Söz Sahibi Olacak Gençler Yetiştireceğiz”

Uzun yıllardır eğitim alanında mesai veren, hayata geçirdiği okul projeleri ile bilinen Eğitimci/Mühendis Mustafa Yılmaz ile bu yıl hizmet vermeye başlayacak ve şu sıralar ön kayıt işlemlerinin yapıldığı yeni eğitim yatırım projeleri olan Teknokent Koleji üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Teknokent Koleji’nin Adıyaman için çok önemli bir yatırım olduğuna dikkat çeken Yılmaz, amaçlarının Adıyamanlı gençleri teknoloji üretimi yolunda geleceğe hazırlamak olduğunu belirtti.

Teknokent Okulları’nın kısa süre içresinde Türkiye’nin bir çok yerinde hızla açıldığına dikkat çeken Yılmaz, bu okulu Adıyaman’da da açmanın bir kazanım yolunda gurur verdiğini söyledi.

Yüzde yüz devlet destekli bir okul olan Adıyaman Teknokent Koleji Kurucusu Eğitimci-Mühendis Mustafa Yılmaz, bu durumun öğrenciler açısından önemli bir avantaj olduğunun altını çizerek, “Gençlerimizi okulumuza bekliyoruz” dedi.

İçinde bulunduğumuz Covid–19 süreciyle birlikte üretim ve teknolojinin bir kez daha önem olarak ortaya çıktığını vurgulayan Yılmaz, “Malum covid–19 sonrası dijitalleşme büyük önem arz edecektir. Dijital çağ denilen yeni bir gündem var. Ve toplum olarak da bizim buna erken adaptasyon sağlamamız lazım. Ve biz de o yüzden arkadaşlarla istişare edip araştırırken, birinci önceliğimiz elektrik elektronik üzerine yoğunlaştık. Daha sonra yenilenebilir enerji, otomasyon sistemleri ve bölgemizi de içine alabilecek gıda tarım ve tekstil üzerine çalışmalar başlatacağız” dedi. Yılmaz, Karakaş’ın soruları doğrultusunda şunları söyledi:

TEKNOKENT KOLEJİ OLARAK BU YIL ADIYAMAN’DA EĞİTİM HİZMETİ VERECEĞİZ

Teknokent Koleji merkezi Ankara’da bulunmaktadır. Ve şu anda da Türkiye’nin birçok ilinde şubeleşmektedir. Biz de Adıyaman Teknokent Koleji olarak bu yıl eğitim öğretim yılında hizmet vermeye başlayacağız.

SLOGANIMIZ: TEKNOKENT TÜRKİYE’NİN YENİ OKULLARI

Teknokent denildiği zaman aklımıza teknoloji ve fen liseleri geliyor. Şöyle ki biz fen lisesi eğitim müfredatıyla, teknoloji derslerini bir araya getirerek öğrencilerimizin geleceğe daha güvenle daha emin bir şekilde adım atmalarını sağlayacağız. Sloganımız da “Teknokent Türkiye’nin Yeni Okulları’dır”. Yani bizim genel marka değerimizde bu var.

ÖĞRENCİLERİMİZ AVANTAJ YAŞAYACAKLAR

Okulumuzda mezun olacak öğrencilerimizin üniversite yolunda tüm alanlar açık olduğu gibi, özellikle mühendislik alanları için de avantajlar sağlamaktadır. Temel amaç şudur; öğrenci bizden mezun olduğu zaman özellikle mühendislik fakültelerinde birinci önceliğimizdir, tabi mühendis olmak istemiyorsa doktor, avukat, hâkim, savcı, her türlü meslek alanları açıktır. Ama genel itibariyle biraz daha teknolojiye yakın, teknolojik terimleri bilen, yazılımı programlamayı, analitik düşünmeyi bilen, gençlerimizi tespit edip okullarımızda 4 yıl eğitim verdirip ve üniversiteye daha donanımlı olarak hem İngilizcesiyle hem teknik bilgisiyle hem de akademik bilgisiyle donanımlı bir nesil yetiştirmek. Aslına bakıldığında genel düşüncemiz ve genel projemiz budur.

ÖZELDE ADIYAMAN’IMIZA GENELDE DE ÜLKEMİZE ÖNEMLİ KATKILAR SUNACAĞIZ

Yeni bir proje olarak girdiğimiz eğitim yolumuzda özelde Adıyaman’ımıza genelde de ülkemize önemli katkılar sunacağız. Okulumuz üreten bir okul olacaktır. Farkını İnşallah hep birlikte göreceğiz. Okulumuz diğer eğitim modellerinden farklılıklar gösterecektir. Klasik eğitimdin farklı olacaktır. Klasik eğitim dediğiniz nedir? Öğrenci liseye gider, sınava hazırlanır üniversiteyi kazanır. Burada da aynen müfredat olarak okula gelir. Normal akademik derslerini görür. Bunun yanında ayrıca teknolojik derslerini de görecektir. Yazılımdır, kodlamadır, elektrik elektroniktir, yenilenebilir enerji üzerine eğitim verilecektir. Adıyaman özelinde söylüyorum ilk etapta biz 7–8 tane dal üzerinden gelişme göstereceğiz. Normalde Türkiye’de bu tür teknolojik amaçlı okullarda bölüm olarak 48 tane dal var ama biz 7–8 tanesiyle başlayacağız.

TEKNOLOJİK ÜRETİME KAPI AÇACAĞIZ

Malum covid–19 sonrası dijitalleşme büyük önem arz edecektir. Dijital çağ denilen yeni bir gündem var. Ve toplum olarak da bizim buna erken adaptasyon sağlamamız lazım. Ve biz de o yüzden arkadaşlarla istişare edip araştırırken, birinci önceliğimiz elektrik elektronik üzerine yoğunlaştık. Daha sonra yenilenebilir enerji, otomasyon sistemleri ve bölgemizi de içine alabilecek gıda tarım ve tekstil üzerine çalışmalar başlatacağız. Biz bunların üzerinde çalışmalarımızı yapıyoruz. 2020–2021 eğitim öğretim sezonunda elektrik ve elektronikle başlayacağız. Çünkü planlı programlı gitmek zorundayız. Bir defada beş altı bölüm açıp plansız yapmaktansa aşama aşama giderek, hem ilimize hem de ülkemize bir katma değer üretmek için kontrollü bir şekilde büyümek istiyoruz.

ADIYAMAN TEKNOKENT, DEVLET DESTEKLİ BİR OKULDUR. ÖĞRENCİLERİMİZİN TÜM EĞİTİM GİDERLERİNİ DEVLET KARŞILIYOR

Burası devlet destekli bir okuldur. Yani öğrencimiz buraya kayıt olduğu zaman eğitimi ücretsiz olarak alacaktır. Hiçbir şekilde biz veliden bir ücret talep etmiyoruz. Tamamen normal devlet okulundaki eğitim nasılsa aynısı bu okulda da geçerli ve tüm masrafı devlet karşılıyor. İlçelerimize servis de olacaktır.

TEKNOKENT KOLEJİ’NİN ÖĞRENCİLERİ YERLEŞTİRMEDE AVANTAJLI BİR DURUMA SAHİPLER

Artı öğrencimiz üniversite sınavına ek puanla gidiyor. Kendi bölümünden. Burası önemli. Şöyle düşünelim. Normal bir okuldan mezun olduğu zaman bir de bizim okuldan mezun olsun. Aynı anda sınava giriyorlar. Aynı puanı alıyorlar diyelim. Ama kendi bölümünü tercih ettiği için 70–80 puan farkıyla arkadaşına diyor sen kal ben gidiyorum. Öncelik hakkı, alan öğrencisinin oluyor. Bu da bizim için ayrı bir avantajdır. Sonuçta ülkemizin ihtiyacı olan ileri teknoloji dediğimiz ve eğitimde dört sıfır dediğimiz o sanayileşmeyle eğitimin bir arada bulunduğu bir projenin içerisindeyiz.

TEKNOKENT OKULLARI TÜRKİYE GENELİNDE HIZLA BÜYÜYOR

Teknokent Okulları 2017 yılında eğitim faaliyetine başlayan bir okul türüdür.

Teknokent Koleji bugün Hakkari’de, Van’da Siirt’te, Ankara’da, Sakarya’da var. Şube şube büyümektedir. Şu anda Türkiye’nin il ve ilçeleri olmak üzere toplam 70 tane Teknokent Koleji kitlesi oluşmuş duramdadır. 3 yıl gibi kısa bir sürede büyüdü. Ve büyüme hızla devam ediyor. Biz Adıyaman olarak biraz geç bile kaldığımızı düşünüyorum. Çünkü sonuçta ilimizin buna ihtiyacı var. Yani ilk 2017 yılında açıldı, keşke biz 2017–2018 yılında açabilseydik diyorum. Ama her şeyde bir kısmet varmış diyelim.

TEKNOLOJİDE SÖZ SAHİBİ OLACAK GENÇLER YETİŞTİRECEĞİZ

Kendi kendimize yetmemiz lazım. Bunu yaparken de planlı programlı olmamız lazım. Biz Teknokent Koleji olarak hedefimiz biraz daha büyük. Dijital çağ dediğimiz bilişimdir. Donanımdır, yazılımdır. Bunların içerisinde bir paydaş olup ilimizin genç beyinlerini ülkemize kazandırmak istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Teknokent genel merkezinden ziyaretimize gelmişlerdi sağ olsunlar. Bizlere güvenerek bu markayı teslim ettiler. Biz de onların yüzünü kara çıkarmayıp Adıyaman gençlerini, ülkesi için üretenler olarak, bir değer olarak yol almalarına, imkân bulmalarına fırsat vereceğiz. Hep birlikte başaracağız.

Sistem oturacak. Büyüme olacak. Hem akademik olarak hem geleceğin mühendisleri Adıyaman’dan çıkacaktır. Geleceğin teknolojisinde söz sahibi olabilecek gençleri yetiştireceğiz. Dolayısıyla Teknokent heyecanımız bundan kaynaklanıyor.

ÖN KAYITLARIMIZI ALIYORUZ

Yaklaşık altı haftadır ön kayıtlarımızı başlattık. Ağustos 15’e kadar ön kayıtları alıp 15 Ağustos sonra puan sıralamasına göre kesin kayda dönüştüreceğiz. Buradaki teveccüh de bizi mutlu etti. Biz altı hafta gibi bir süre zarfı içerisinde bize verilen kontenjanın yaklaşık yarısını doldurduk. Tabi önümüzde bir süreç var. Vatandaşlar bu konuda gerçekten Teknokent yatırımımızı sahiplendiler. Onların o sahiplenmesi de bizim daha da sorumluluğumuzu artırıyor. Adıyaman’ın gençlerini hayalleriyle buluştursun diye yola çıktık. Ve bu konuda da ne gerekiyorsa yapmaya hazır bir ekibimiz var.

FABRİKA GİBİ İSTİHDAMA DA KATKI SAĞLANIYOR

Sitem olarak orada gördüğümüz, öğrenciler kendileri üretip kendileri kazanıyor. İstihdam da var tabi. Sonuçta buradaki öğrenci kendi üretiyor. Normalde Teknokent’in kabul sınavları var. Maalesef biz bu pandemiden dolayı yapamadık. O yüzden ön kayıt alıyoruz. Geçen yıl görmüştüm, öğrencinin biri Kahramanmaraş’ta bir video çekmiş. Yaptıklarını cv olarak göstermiş. İşte hocam ben bunu yaptım şunu yaptım, şöyle yaptım böyle yaptım diye videolar var elinde. Mail atıyor diyor ki beni lütfen bu okula alın. Yani hiç adını soyadını yazmamış. Sadece yaptıklarını göstermiş. Diyeceğim odur ki Teknokent Okulları’nın önemini bu örnek açıklıyor. Şimdi Adıyaman’ın gençlerine diyorum ki biz de her türlü yanınızdayız.

Şu anda Teknokent Okulları’nda 3D yazıcı, donanım, bilgisayar yazılımları, vesaire üretiliyor, geliştiriliyor. Mesela şu anda Teknokent Koleji’nin bir espor takımı var. Süper ligde mücadele edecek. Yani milli futbolcuyla beraber işbirliği yapıyorlar. Biz Adıyaman’daki öğrencimizin de bundan mahrum kalmasını istemiyoruz. Ve heyecanımız budur. Yani ben arkadaşlara şöyle söyledim. Bizim yaklaşık 12 yıldır eğitimin içerisine olduğumuz için her yıl bir heyecanımız vardı. Her sınava giren öğrenciyle beraber biz de heyecanlanıyorduk. Onların mutluluğuyla seviniyorduk. Üzüntüleriyle üzülüyorduk. Teknokent’teki heyecanımız ise daha farklıdır. Artık biz eğitimi bir üst noktaya taşıyıp, dört sıfır dediğimiz, son yayınlanan Almanya merkezli bir program var, ülkemizde öncüsü olmak istiyoruz.

Tekrar etmek gerekirse biz ülkeye ve millete faydasının olabileceği her projenin içerisinde olup onu ülkemize kazandırmak istiyoruz.

9 TANE LABORATUAR KURDUK

Şu anda 9 tane laboratuar oluşturduk. Artı Teknokent’in içerisinde biz bir arge birimi de oluşturuyoruz. Araştırma geliştirme. Öğrencimiz istediği zamanda görevlilerden izin alarak gidip çalışmalarını yapabilecek. İşte 3D üzerinden veya yazalım üzeriden kodlama üzerinden. Yani öğrenci boş zamanında gidip orayı değerlendirip, orayı kullanıp oradan bir fikir üretecektir.

EĞİTİMDE KENDİMİZİ MECBUR GÖRÜYORUZ VE BUNA GÖRE ADIMLAR ATIYORUZ

Teknokentin bir reklam sloganı vardı. Beni çok etkilemişti. Slogan şuydu; bu memleket için eğitime de mecburuz eğitim vermeye de mecburuz. İnsan yetiştirmeye de mecburuz. Biz de hem kendi adıma hem ekibim adına ilimiz ve ülkemizi için her türlü işin içerisinde çalışmaya mecburuz. Ve bunu heyecanla yapıyoruz. Bu memleket çünkü bizim memleketimiz. Bu ülke bizim ülkemiz. Gençler bizim gençlerimiz. Eşimiz komşumuz akrabamız. Ve bunların gelecekte iyi yerlerde olması ve bunlara bizim vesile olmamız bizim için ayrı bir önem arz ediyor.

ADIYAMAN’INIMIZIN GENÇLERİNİ BEKLİYORUZ

Teknokent Koleji’ni biz Adıyaman’ımıza getirdik. Ve Adıyaman’ın geleciğine yön verebileceğine inandığımız için tüm Adıyaman’daki yeni dönemde 9. ve 10. sınıfa geçen genç kardeşlerimizi de aramızda görmek istiyoruz. Tek yapmaları gerek internet sitesi üzeriden ön kayıt olacak. Bir daha altını çizerek söyleyelim. %100 devlet teşvikli bir kolejdir. Sıfır masraflıdır. Bize onların yetenekleri, düşünceleri, fikirleri lazımdır. Bizler onları burada bekliyoruz.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.