GASTRONOMİNİN TARİHLE HARMANLANDIĞI ŞEHİR: GAZİANTEP

197

 

 

ÇİNGENE KIZ, SİZİ MÜZELER ŞEHRİNE ÇAĞIRIYOR

 

“Çingene Kızı’nın” çağrısına kulak vererek tarih, kültür, sanat, gastronomi, turizm, ticaret, sanayi  ve Ortadoğu’nun en önemli kentlerinden biri olan Gaziantep’e konuk oluyoruz.

 

Gastronominin tarihle harmanlandığı şehir 2016 yılında UNESCO tarafından Antep Mutfağı’nın “Yaratıcı Şehirler” adı altında Gaziantep gastronomi şehri unvanını alması, Antep’in ününü ülke sınırlarının dışına çoktan taşımış durumda.

Gaziantep, bir açık hava müzesi olarak birçok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli bir uygarlık merkezidir. Hititler, Asur, Roma, Bizans, Abbasi, Anadolu Selçuklu, Moğol, Memlûk ve Osmanlı devletlerinin izlerini taşıyan Gaziantep, Cumhuriyetin döneminde 1924 yılında il oldu.

 

Evliya Çelebi’nin “bu kenti anlatmaya ne dil, ne de kalem yeter” dediği modern ile geleneğin birlikte yaşatıldığı Gaziantep’i tatmaya ve görmeye bir günün yetmeyeceğini  bilerek müzeler kentini gezmeye başlıyoruz.

Zeugma Mozaik Müzesi

Gerek büyüklüğü gerekse  içinde yer alan eserleri açısından dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan müzede çok önemli mozaikler sergilenmektedir. Zeugma’daki mozaikler on üç renk armonisinden oluşmaktadır. Müzede Zeugma Antik Kenti’nden gelen mozaikler sergileniyor. Ayrıca Dünyaca ünlü “Çingene Kızı” mozaiği burada sergilenmektedir. Sadece bu müzeyi görmek için bile Gaziantep’e gelmeye değer.

 

Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi

Gaziantep’in her yönü ile anlatıldığı ve çeşitli güzelliklerinin tek mekânda seyrettirmeyi amaçlayan müze ziyaretçilerine Gaziantep hakkında çok geniş bilgi sunmaktadır.

Yesemek Açık Hava Müzesi

Hitiler döneminde heykel atölyesi olarak kurulan Yesemek Açık Hava Müzesi, İslahiye ilçesine bulunuyor. Yesemek Heykel Atölyesi çeşitli devletlerin, çeşitli kültürlerini yansıtan önemli bir merkezdir.

 

Gaziantep Savaş Müzesi

Gaziantep halkının milli mücadelede Fransızlara karşı verdiği amansız mücadelenin canlandığı bir müzedir. Müze binasının altındaki mağara ve buradan şehrin farklı yönlerine açılan geçitlerin bulunduğu mağara sergi alanı; Antep’in koca bir orduya karşı koyuşunun sırrını, mermi toplayan çocuklar canlandırması, İmalat-ı Harbiye canlandırması, savaşta kadınlarımız canlandırması, ve Çello’nun Emine’si canlandırması ile haykırıyor. Gaziantep Savunmasına dair belgelerin kronolojik sırayla anlatıldığı, tarihi binada, İngiliz ve Fransızlara ait silah parçaları, şehir halkının kullandığı tabanca, av tüfeği, kılıç, kama, et satırı, kazma, kürek ve nacaklarla gibi bir çok eşya sergileniyor.

Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi Restorasyonunu tamamlandıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlayan işadamı Hasan Süzer’in adını taşıyan bu müzede eskiden Gaziantep’te yaşayan insanların kullandıkları eşyaları / yaşantısını yansıtmaktadır.

Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi: Bir gastronomi şehri olan Gaziantep’in geleneksel mutfak kültürünün tanıtıldığı Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi Türkiye’nin ilk ve tek mutfak müzesidir. Gaziantep Mutfağı’nda kullanılan mutfak malzemeleri, tabak, bardak, çatal, kaşık, servis tabakları, bakır eşyalar, sahanlar, sefer tasları özel vitrinlerde sergilenmektedir.

Ömer Ersoy Kültür Merkezi: 2005’te yol açma çalışmaları esnasında tesadüf eseri gün ışığına çıkarılan 450 yıllık bir geçmişe sahip olan Aziz Bedros Kilisesi, günümüzde Ömer Ersoy Kültür Merkezi adı altında bir müzeye dönüştürülmüştür.

Gaziantep Oyun Ve Oyuncak Müzesi: Sunay Akın’ın küratörlüğünde 1700-1990 yıllarına ait el ve fabrika yapımı altı yüze yakın oyuncak takım olarak teşhir edilmektedir. Tek avlulu olan bu masalsı ev dokuz ayrı temalı galerilerden ve iki katlı mağaradan oluşmaktadır. Türkiye’de mağara galerisinin bulunduğu ve  “Dünya Çocukları”nın tanıtıldığı tek Oyun ve Oyuncak Müzesi olma özelliğine sahiptir.

 

Rum Kale: Halfeti’nin karşısında Fırat Nehri ile Merzimen Çayı’nın birleştiği noktada, yüksek kayalarla örtülü bir tepe üzerinde yer alan ve tarihi Barşavma Manastırı, Dink Damı, Aziz Nerses Kilisesi gibi tarihi kalıntılara  ev sahipliği yapan Rumkale, tarih, doğa ve inanç turizmi açısından cazibe merkezidir.  Burada tekne turlarına katılma imkanını da kaçırmamak lazım.

 

Adeta bir açık hava müzesi olan Gaziantep, müzeleşme açısından dünyanın en zengin kentlerinden biridir. Müzeler kenti olan Gaziantep’deki bazı müzeler şunlardır:

Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Zeugma Mozaik Müzesi, Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi, Yesemek Açık Hava Müzesi, Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi, Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi, Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi, Şahinbey Milli Mücadele Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep Atatürk Anı Müzesi, Oyun ve Oyuncak Müzesi, Medusa Cam Eserler Müzesi,  Ali İhsan Göğüş Müzesi Ve Gaziantep Araştırmaları Merkezi, Gaziantep Savunması Ve kahramanlık Panaroması Müzesi, İslam Bilim Tarihi Müzesi, Gaziantep Hamam Müzesi, Yaşayan Müze Gümrük Han, Gaziantep Zooloji Ve Doğa Müzesi

 

Antep’te Ne Yemeliyiz? Erken kahvaltıda etli ve sulu bir yemek olan “Beyran Çorbasının” içtikten sonra hafif bir tatlı olan  “katmerle” kahvaltıyı tamamlayıp müzeler şehrini gezmeliyiz. Öğle yemeğini kuzunun sırt etinden yapılan “Küşlemeyi” yemeyi unutmayın. Atıştırmalık olarak ya da ara öğün olarak “Nohut Dürüm” tavsiye ederim. Akşam yemeğinde yoğurtlu bir kebap olan “Ali Nazik” tercih edilir.  Antep Baklavasını, Tahmis ve Menengiç kahvelerini tatmadan gastronomi şehri Antep’ten ayrılmazsınız.

Antep’ten Hediye Ne Alabiliriz? Bakırcılar çarşısında çok güzel bakır hediyeler sizi bekliyor. Ayrıca sevdiklerinize Antep baklavası almayı unutmayın.

Cevap bırakın

Almanya Parsiyel Lewes Taxis Samsun Araç Sigortası Antalya Avukat seo paketleri