Gölbaşı Belediyesi: Sanal Bir Program Söz Konusu Değil

69

Türkiye’den Almanya’ya gri pasaportla giden 45 kişiden 43’nün ülkeye dönmediğine dair haberler üzerine İçişleri Bakanlığı, 6 belediyeye soruşturma başlattı.

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle;

“Belediyeler aracılığıyla kamu görevlisi olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport sağlanarak yurt dışına çıkış yapmalarına yönelik, 12 Mart tarihinde Bakanlığımızca başlatılan soruşturma genişletiliyor.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bu kapsamda, Balıkesir Gömeç, Adıyaman Gölbaşı, Burdur Yeşilova, Yozgat Yerköy, Şanlıurfa Suruç, Ordu Korgan belediyelerince “dans (folklor) gösterisi”, “kültür turu”, “gençlik programları” adı altında sivil toplum kuruluşları ile işbirliği protokolü düzenlenerek, yurt dışına kişiler gönderildiği tespit edilmiştir. Söz konusu olaylarla ilgili Bakanlığımızca Mülkiye Müfettişi görevlendirilerek, soruşturma başlatılmıştır.

Bakanlığımızca, belediyelere imkan sağlayan mevzuatın suiistimalinin önlenmesi amacıyla tedbirleri arttırıcı yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, mahalli idarelerce yurtdışına görevlendirilen kamu personeli olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport düzenlenmesi uygulaması geçici olarak durdurulmuştu.”

GÖLBAŞI BELEDİYESİ “ SANAL BİR PROGRAM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Adıyaman’ın Gölbaşı Belediye Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada iddialar sert bir dille eleştirildi. Yapılan açıklamada “ Bazı haber sitelerinde Belediyemiz ile ilgili yer alan asılsız haberlerle ilgili açıklama; Belediyemiz Yunanistan’da düzenlenen bir Uluslararası Folklor ve Dans Festivaline katılmıştır. Belediyemizi temsilen personellerimizden ve Ankara Büyükşehir Belediyesi mehter takımından oluşan heyet ülkemizi başarıyla temsil etmiştir. Haberlerde geçtiği gibi sanal bir program asla söz konusu değildir. Ekibimiz program sonrasında Selanik Türkiye Başkonsolosu Sayın Efe Ceylan’ı makamında ziyaret ederek program hakkında bilgi vermiştir. Düzenlenen festivalde mehter takımının ezan okunmasından rahatsız olan Yunanlılar ekibimize saldırı girişiminde bulunduğundan dolayı ekibimiz, Selanik konsolosluğunun sağladığı üst düzey güvenlik önlemleriyle ülkeyi terk etmiştir. Diğer programımız ise Dışişleri Bakanlığına Bağlı Avrupa Birliği Başkanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığına sunmuş olduğumuz ESC11 Gönüllülük projeleridir. Bu kapsamda iki projemiz hibe almaya hak kazanmış olup, pandemi nedeniyle henüz projelere başlanılmamıştır.  Belediyemizde hiçbir şekilde yasal olmayan bir eylem asla söz konusu olmamıştır.” ifadelerine yer verildi.

CHP İL BAŞKANI BİNZET, “HÜKÜMET, İNSAN KAÇAKÇILIĞINI MUHALEFETE YIKMAK İSTİYOR”

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan soruşturmada Adıyaman’ın, Gölbaşı İlçe Belediyesi’nin yer almasına ilişkin CHP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet, “Eğer ki ortada bir yanlış varsa, Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz de bunun hesabını sorarız. Ancak hükümet, insan kaçakçılığı olayını muhalefete yıkmak istiyor. Hala Bingöl için, Elazığ için Van için bir açıklama yapılmadı, onlar için bir soruşturma duyamadık. Olayın merkezinin Bingöl olduğu ileri sürülüyor” dedi.

Malatya’nın Yeşilyurt Belediyesi üzerinden 43 kişinin Almanya’ya kaçırıldığının tespit edilmesinin ardından gelişen süreçte olayın çete bağı olduğu ve Bingöl başta olmak üzere birçok ilde AKP’li belediye yetkilileri tarafından bu kaçışların yapıldığı öne sürüldü. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama da ise aralarında Adıyaman’ın Gölbaşı İlçe Belediyesi’nin de bulunduğu; Balıkesir-Gömeç, Adıyaman-Gölbaşı, Burdur-Yeşilova, Yozgat-Yerköy, Şanlıurfa-Suruç, Ordu-Korgan belediyelerine soruşturma başlatıldı.

Son gelişme ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet, olayın muhalefete yıkılmak istendiğini belirterek, “Görüyoruz ki büyük bir çete yıllardır Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Tabi ki de ortağı AKP. Bu sürece ilişkin yeni bir soruşturma açıklaması da yapıldı. Ancak bir tane AKP’li belediye ismi geçmiyor. Eğer ki ortada bir yanlış varsa, Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz de bunun hesabını sorarız. Ancak hükümet, insan kaçakçılığı olayını muhalefete yıkmak istiyor. Hala Bingöl için, Elazığ için Van için bir açıklama yapılmadı, onlar için bir soruşturma duyamadık. Olayın merkezinin Bingöl olduğu ileri sürülüyor. 2019-2020 yılları arasında Bingöl’de 400-500 kaçakçılık olayı yaşandığı söylendi. Peki İçişleri Bakanlığı soruşturmayı neden sadece muhalefet partilerine başlattı? AKP olaydan sıyrılmaya çalışıyor. Hükümet kendi üstündeki çamuru muhalefete sıçratarak bizi kirleteceğini sanıyorsa, büyük bir yanlış içerisinde” dedi.

 

Cevap bırakın

Almanya Parsiyel Lewes Taxis Samsun Araç Sigortası Antalya Avukat seo paketleri