Vali Çuhadar, Adıyaman’ı Kurtaracak 3 T Formülünü Açıkladı

97

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, sulama projelerinin 2023 yılında bitmesiyle birlikte Adıyaman’da tarım sektörünün kabuğunu kıracağını belirtti.

Adıyaman’da göreve başladığı günden bugüne halkın sevgisini kazanan Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Yılmaz Çoban’a değerlendirmelerde bulundu.

Kente olan sevgisini şiir yazarak ifade eden Vali Çuhadar, 9 aylık görev sürecinin de yapılan yatırımlar ve hedeflerini açıkladı.

“TARIM SEKTÖRÜNDE KABUĞUMUZU KIRACAĞIZ”

Vali Çuhadar “Adıyaman’da görev sürecimde 9 ayı doldurdum, Haziran ayı ile birlikte bir yılımız olacak. Hedeflerimiz,  tarımda turizmde ve tarıma dayalı sanayi de atılım yapabilmektir. Bu hususlarda ilerleme sağlayabilmek özellikle sulama projelerinin 2023 yılında bitmesiyle birlikte Adıyaman’da tarım sektörü kabuğunu kıracak ve tarıma dayalı gelir de önemli bir şekilde artacak.

O günlere hazırlık olması bakımından biz tarıma dayalı sanayi de geliştirmek durumundayız. Buna yönelik çalışmalarımız var.” İfadelerini kullandı.

“AŞI KONUSUNDA İYİ DURUMDAYIZ”

Son bir yıldır tüm dünyanın önemli bir sağlık problemiyle karşı karşıya olduğunu belirten vali çuhadar  “ Adıyaman’da ilk dönemde vaka sayısı oldukça düşüktü. Ancak yaz ayıyla birlikte vaka sayıları artmaya başladı. Eylül-Ekim gibi pik yaptık. Sonrasında ciddi şekilde bir düşüş ardından yeniden yükseklik yaşadık Şuanda 3. Dalgayı yaşıyoruz. Bizim elimizdeki veriler kırmızıya işaret ediyor ama artan bir trend yok. Yaklaşık bir aydır aynı sayıları alıyoruz. Kontrol altında diyebilirim. Sayılar stabil bir şekilde devam ediyor. Kısa süre içerisinde de bu sayılar geriye dönecektir. Bizim çevre illerden farklı olarak uyguladığımız veya uygulamadığımız herhangi bir metot yok. Türkiye’deki bir vilayetler hemen hemen her yerde aynı önlemleri aynı metotları uyguluyorlar. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bizim veriler son derece doğru. Şuanda yoğun bakımda yüzde 30’lardayız. Bu önlemlere devam edersek rengimiz mayıs ayı ortalarında normalleşecektir. Adıyaman kurallara uyan bir memleket ve çok duyarlı bir halk. Bu nedenle öncellikle teşekkür ediyorum. Rengimizin kırmızı olmasına da yansıyor. Çünkü test yapıyoruz. Ne kadar yüksek test yaparsak o kadar vaka ortaya çıkar. Vakalar saklanarak yayılma hızını arttırıyoruz. Adıyaman bu yolda çok iyi durumda ve bu duyarlılıklara devam etmesi önemlidir. Aşı konusunda da iyi durumdayız. Bölge illere göre çok iyiyiz. Aşı olması gerekenlerin yüzde 70’i aşı oldu. “şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Adıyaman’da 150 bin üzerinde öğrenci olduğuna dikkat çeken Vali Çuhadar “Ciddi altyapı eksikliğimiz var. EBA çok önemli ve çok güzel bir proje. Okulların kapalı olduğu süreçte çocukların eksikliklerini giderdi. Ancak köylerimizde eksiklik vardı. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, mobil sistem kurduk. Her araca mobil internet yerleştirdik. Laptop, tablet yerleştirdik. Yüzde yüz elbette ulaşamayız. Ama ne kadarına ulaşabilirsek o kadar daha iyi olur. 173 adet sabit ebe sabit destek alanımız var. Bunlar öğrencilerimizin her zaman emrinde. Evinde interneti olmayan öğrenci okullarından da bu destekleri alabiliyor. Hayırseverlere de desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. 10 bin milli eğitim bakanlığı 2 bin de belediyemizden tablet desteği geldi.”

“HAYIRSEVERLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ”

 

Şuanda 20 okulumuzun yıkılıp tekrardan yapılması gerekiyor. O yüzden bir hamle başlattık. Bir kısmı Milli Eğitim Bakanlığımız, bir kısım TOKİ, bir kısım ise Özel İdare kaynaklarıyla yapacağız. Bir kısımda özel sektörden bekliyoruz. Hayırseverlerden okul duyarlılığı konusunda desteklerine ihtiyacımız var. Cengiz Holding, Ali Erdemoğlu ve Vetal bir okul sözü verdi. Görüşmelerimiz devam ediyor. “dedi.

“İYİ TARIM YAPABİLİRSEK ADIYAMAN MARKA KENT OLUR”

Türkiye’nin en büyük kapalı ceviz bahçesi Adıyaman’da yer aldığını kaydeden Vali Çuhadar, “Kahta’da bulunan bu alanı ceviz vadisi yapacağız. Orayla ilgili çalışmalar yapılıyor. Adıyaman tarım kenti. Adıyaman’ın gelecekteki alanları, Tarım, turizm ve tarıma dayalı sanayidir.  İyi tarım yapabilirsek Adıyaman marka bir kent olur. 2 milyon 379 bin 625 dekar ekilebilir tarım arazisi var. 51 bin alana sebze 531 bin alana meyve ekiyoruz. Bunun önemli bir bölümü badem ve hurma. Maalesef yüzde 21’i sadece sulanabiliyoruz. Geri kalan kısımlar yüzde 78’inde kuru tarım yapıyoruz.  Şuanda yapımı devam eden Çetintepe, Koçali, Gömükan ve Büyükçay bittiğinde barajlar bitince  tablo tersine çevrilecek.11 milyon 939 bin hektar alan yani yüzde 81’ü sulanacak.  Böylelikle Adıyaman toprakları sulu tarıma geçmiş bir kent olacak. 2023 yılında inşallah Koçali barajı devreye girecektir. O zaman ürün çeşitliliği çok artacak. Bu ürünleri işleyecek sanayiye de ihtiyaç olacak. Onun şimdiden hazırlığını yapmamız lazım.” İfadelerini kullandı.

“NEMRUT YILI OLACAK”

Adıyaman’ın turizm alanında hakkettiği turist ayısının çok altında olduğunu belirten Vali Çuhadar “İstatistikleri inceledim 2010-2014 yılında ortalama 200 bin çekmiş Adıyaman. 2014 yılından sonra yavaş yavaş 100 binlerin altına düşmüş, 2018 de tekrar inme yakalamış 132 bin, 2019 ise 176 bin olmuş maalesef 2020 de pandemi nedeniyle çok düşük sayılar yüzde 10’nu kadar açılamadı.

Bizim içinde 200 binler de yeterli değil. Adıyaman için de en az 2 milyon turistlerden bahsetmeliyiz. Tabi bunun içinde konaklamaya ağırlık vermeliyiz. 27 konaklara tesisimiz var 2 bin 460 kapasitemiz var, 14 yıldızlı otelimiz, bin 607 yatak sayımız var, yeterli değil.

Yeni tesislerin yapılması yönünde bizi umutlandıran gelişmeler var. Onlarında hizmete geçmesiyle birlikte Adıyaman turizminin belirli bir yere varacağını düşünüyorum ama sadece yatak kapasitemizi arttırmayla alakalı değil, topyekûn hareket tarzı benimsemek gerekiyor. Turizm de tur operatörlerimizden işletme sahiplerine kadar oradaki hizmet veren memurlardan koruma görevlilerinden varisine kadar herkesi ilgilendiren bir konu.”

“1 MİLYON 400 BİN EUROLUK PROJE UYGULAMA AŞAMASINA GEÇTİ”

 

2009 yılında başlayan İPA Projesinin geçen yıl ihale edildiğini aktaran Vali Çuhadar, “Bu yıl ve geçen yıl Adıyaman için 10 bin euroluk  bir proje 9 aylık bir ören yerinde şuan da imalatlar devam ediyor. Turist karşılama merkezleri ve çevre düzenlemesi yapılıyor. Turizme ciddi katkılar sağlayacak, Adıyaman’ın turistik tanıtımına ciddi katkıları olacak 1 milyon 400 bin euroluk projede uygulama aşamasına geçmiş bulunuyor. “dedi.

“Bu yıl ve gelecek yıl Adıyaman turizmde önemli bir mesafe alacağımızı düşünüyorum” diyen Vali Çuhadar, “İlgili firmalar ciddi çalışmalarda bulunuyorlar. Adıyaman tanıtım konusunda biraz geride kaldık onu da aşacağız. Biz turizm deyince sadece turizm bakanlığından gelen kaynaklarla veya projelerle değil de özel idarenin veya belediyenin yerel kaynaklarını kullanmak suretiyle çok büyük bir çalışma başlatmamız gerektiğini düşünüyoruz.

 

Gerek belediye başkanımız gerek milletvekillerimiz gerek diğer daire amirlerimiz bu konuda hem fikiriz. Zaten Adıyaman halkının da yıllardır böyle beklentisi var, ben bu yıl ve gelecek yıl turizm için tanıtım seferlik yapılacağını düşünüyorum. Geçen sayın bakanımızı ziyaret ettiğimizde bu yıl Adıyaman’ı Nemrut Yılı yapalım dedik oda büyük bir destek sağlayacak bakanımızın da Adıyaman’a turizme bakışı çok farklı çünkü elimizde çok değerli Nemrut hazinemiz var. Dini turizmimiz çalışmalarımızda hızlı bir şekilde sürüyor. Bitmek üzere türbelerimiz safhan bin muattal gibi camilerimiz eylül ekim gibi açılacaktır inşallah.”

” KENT MERKEZİNE TURİSTİ GETİRMEMİZ LAZIM”

Belediyenin çalışmalarına değinen Vali Çuhadar, çarşıda Oturakçı Pazarı’nın yapımının devam ettiğini, Tuzhanı Oteli’nin ise bitmek üzere olduğunu söyledi.

Kent merkezine turist getirmek gerektiğine işaret eden Vali Çuhadar, şu ifadelere yer verdi:

“Tarihi otelde konaklayacaklardır, turizmde farklı bir otantik mekan olacaktır. Yine o çevrede tarihi camilerin restorasyonu devam ediyor.

Belediye başkanımızın özgürlük çalışmalarıyla kale içindeki düzenlemeler devam ediyor. Onlar bittiğinde Adıyaman Merkez’inde de turistin belki gezdirecek belki alışveriş yaptırabilecek bir alan oluşturursak, gecede konaklayan turistte eğlendirmek gerektirecek. Harf hane geceleri gündeme gelecek. Hem Adıyaman’ın müziğini aktaracağız, hem de geceleme sayısını arttıracağız. Ne kadar turist Adıyaman da kalırsa Adıyaman’ın ekonomisi için iyi.”

 

“GÜN YÜZÜNE ÇIKMAYI BEKLEYEN YÜZLERCE BİNLERCE TARİHİ ESER VAR”

 

Vali Çuhadar, Perre’de çalışmaların kaldığı yerden devam ettiğini ve daha aktif olacağını belirterek, “Sayın bakanımıza Perre’nin bizim için önemli olduğunu söyledik. Kamulaşmaya ağırlık vermesi gerektiğini söyledik. Orada bir mahallemiz var onun acilen kaldırılıp bir an önce kültür varlığı olarak açığa çıkartmamız lazım. Turizm Bakanlığına gerekli yazışmaları yaptık. Oradan gelecek ödenekler doğrultusunda vatandaşlarımızı da mağdur etmeyecek şekilde çözüm üzerinde çalışıyoruz. O konuda da başarılı oluruz. Çünkü Perre Mezar alanı kadar öbür taraftaki yaşam alanı da gün yüzüne çıkmayı bekleyen yüzlerce binlerce tarihi eser var.” şeklinde konuştu.

 

“TUT’U TAŞ EVLER SÜSLEYECEK “

 

İlçelerde turizme kazandırmayı amaçladıkları projeler içinde adım attıklarını aktaran Vali Çuhadar, “İlk geldiğim günlerden ilk Adıyaman Tut’ u gezmiştim. O paraşüt yapılan yerin alt bölgesinde çok saygı değer meslektaşım Mahmut Demirtaş zamanında başlayan taş evler yapımının devam etmediğini akamete uğradığını duydum ve üzüldüm şu an da onları çalışıyoruz. GAP Bölge başkanlığıyla temasa geçtik, bitirilmesini ve turizme kazandırılmasını amaçlıyoruz. Kaymakamlığımız böyle bir proje yaptı. Her gün sporcuların kullanacağı alanlar on tane taş ev bitireceğiz inşallah.”

 

“KIZIL KANYON’DA İSKELE ÇALIŞMASI BAŞLATACAĞIZ”

 

Besni ilçesinde bulunan Kızıl Kanyon’a dair yapılan çalışmaları aktaran Vali Çuhadar, “Besni’de çok güzel bir kızıl kanyonumuz var. Gerçekten görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. En kısa zamanla iskele çalışması başlatacağız. İki tane gezi teknesi tedarik edilecek, bir tanesi yeni yapılacak bir tanesi bu sezonda kızılın de turist gezdirileceğini söyleyebiliyoruz. İskeleden tarihi köprüye kadar olan alanı gezdirmek istiyoruz.

 

Halfeti de var aklımızda lakin o çok ilerleyen zamanlarda şu an da bizim Besni de Kısa bir güzergâhlarla başlanacak. Besni kaymakamı mastır çalışıyor güzel plan içerisinde, geçen bana da izlettiler gezinti noktalarını, Türkiye de sayıları azalan nesli tükenmekte olan sırtlanlar yaşıyormuş. Mesela mağaralar var. Doğal üretimlerle kullanılan malzemelerle boyandığı yapılıyor. Karayolları tarihi kızılın köprüsünü bitirdi. Düzenlemek için uğraşılıyor tabi mali ve ekonomik bu iş ama bir yerden başlamak lazım bu senede başlıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

“ADIYAMAN EKONOMİSİNE CİDDİ KATKI SAĞLAYACAK BİR YOL”

 

Adıyaman’ı kuzeye bağlayacak yolu şuan da otobüslerin Gölbaşı üzerinden Malatya’ya ulaştıklarını ifade eden Vali Çuhadar, Adıyaman Malatya arasında 85 km indirecek çok önemli bir yol olduğunu vurguladı.

 

Ulaştırma Bakanı geldiğinde ilk taleplerden bir tanesi yol konusu olduğunu aktaran Vali Çuhadar, şu bilgileri verdi:

 

“Bakanımız da baktı inceledi tabi viyadüklerin ve tünellerin olduğu bir yol ciddi bir maliyeti var o yapılması gerekiyor. Kesinlikle yapılacaktır çünkü şuandaki mevcut yolu 100 km belki daha fazla yapılacak bir yoldur. Adıyaman ekonomisine ciddi katkı sağlayacak bir yoldur. Belediyenin başlattığı bir yol var Pirin’de. Çelikhan’dan sonra yol nispeten iyi durumda. Adıyaman Çelikhan arasını ihale edip bitirilebilirse dediğim gibi Adıyaman ekonomisi için önemli bir hizmet olacaktır. Bu konuda gerek sayın milletvekillerimiz gerek il başkanımız ben il valisi olarak üzerimize düşeni yapacağız. Adıyaman Malatya yolunu platformda dillendirmeye devam edeceğiz.

 

BESNİ YOLUNA MEZARLIK ENGELİ

 

Adıyaman Besni yolunda ise talihsiz bir olay yaşadık geçen hafta, maalesef orada tarihi bir mezarlıktan geçiyor, viyadük yapılacak alan o mezarların taşınması konusu var. Mezarların taşınması hususunda da  bazı aileler özellikle şehir dışında yaşayan aileler haklı olarak belki de ciddi direnç gösterdiler ve konuyu hukuki izlenimine taşıdılar birkaç dava açıldı yoksa şu anda parası olmadığı için durulmuş bir yol değildir. Hukuki yönden mezar sahipleri başvurduğu için yavaşlattığımız ve durmak zorunda kaldığımız bir yol lakin bir an önce yapılması ve bitmesi gerekiyor çünkü elbette biz mezarlarımıza saygılıyız mezarlıklar bizim kutsalımız ama biz o yolda kaybettiğimiz canlarda bir o kadar önemlidir kazaların yaşandığı bölgedir orası bir an önce hukuki sürecin bitmesini temenni ediyorum. Vatandaşlara da aracınızla duyarlı olmalarını rica ediyorum.”

 

Cevap bırakın

Almanya Parsiyel Lewes Taxis Samsun Araç Sigortası Antalya Avukat seo paketleri